Jak wybierać twister?
- Jak wybrać kije do Nordic Walking?
- Jak wybrać pas odchudzający?
- Jak wybrać maty i materace do ćwiczeń?
- Jak wybierać ekspandery i gumy?
- Jak wybierać piłkę gimnastyczną?
- Jak wybrać hula-hop?
- Jak wybierać step do aerobiku?
- Jak wybierać obciążniki?
- Jak wybierać twister?
- Jak wybrać rękawice treningowe?
- Jak wybierać torbę do ćwiczeń?
Modelowanie sylwetki to długotrwały proces wymagający sporo pracy, systematyczności oraz konsekwencji. Bardzo pomocne są przy tej okazji różnego rodzaju akcesoria oraz przyrządy – wybiera się je wedle własnych potrzeb, rodzaju ćwiczeń oraz efektu, jaki chce się osiągnąć. Koniecznie należałoby w tym momencie wymienić twistery, które cieszą się ogromną popularnością – w szczególności wśród kobiet, którym zależy na uzyskaniu ładnego brzucha oraz smukłej talii.
Na skróty…
- Zalety twisterów
- Czy twistery mają wady?
- Rodzaje twisterów
- Wskazówki dla kupujących
- Przykładowe modele twisterów
Zalety twisterów
Twister to nieduży przyrząd, którego główną część stanowi obrotowy talerz. Wygląda dosyć niepozornie, ale stosowanie go przynosi mnóstwo korzyści. To sprzęt, który ma wiele zalet.
- Ćwiczenia na twisterze pomagają pozbyć się tzw. boczków, na które narzeka bardzo wiele kobiet (mężczyzn zresztą też).
- Ogromną zaletą twistera jest to, że wspaniale rzeźbi oraz wysmukla talię.
- Ćwiczenia na omawianym przyrządzie modelują i wzmacniają skośne mięśnie brzucha
- Modele wyposażone w specjalne wypustki zapewniają stopom podczas ćwiczeń masaż, który nie tylko odpręża, ale również pozwala zredukować opuchliznę oraz skurcze mięśni stóp.
- Ćwiczenia wzmacniają całe ciało.
- Twister jest niewielki i lekki, dzięki czemu można zabrać go ze sobą praktycznie wszędzie.
- Przy treningach z twisterem nie ma miejsca na nudę. Raz, że można wykonywać na nim bardzo urozmaicone ćwiczenia, a po drugie – w tym czasie można np. oglądać telewizję.
- Systematyczne ćwiczenia na twisterze niwelują objawy stresu, poprawiają samopoczucie oraz pomagają pozbyć się bólów głowy.
- Twister to doskonała propozycja nie tylko dla osób zaawansowanych w treningach, ale też i dla początkujących – ćwiczenia są proste i szybko można opanować prawidłową technikę ich wykonywania.
- Twister nie jest drogi – porządne modele można nabyć już od 30 zł.
Czy twistery mają wady?
Trudno mówić o czymś takim jak wady twistera, niemniej jednak są pewne kwestie, z którymi liczyć się trzeba.
- Na początku trzeba się bardzo pilnować, by ćwiczenia były wykonywane poprawnie – najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej postawy, ruszać ma się tylko dolna część ciała, górna powinna pozostawać nieruchoma. Czasami sprawia to problemy.
- Należy pamiętać o tym, że same ćwiczenia na twisterze nie zagwarantują wymarzonych efektów. Jeśli ktoś chce mieć płaski, wyrzeźbiony brzuch i smukła talię, musi przede wszystkim odpowiednio się odżywiać oraz wykonywać treningi siłowe i kardio.
- Niektórzy narzekają na to, że podczas ćwiczeń łapie ich kolka. Najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieprawidłowa technika oddychania.
- Nie zaleca się jednorazowo ćwiczyć zbyt intensywnie i długo (możliwe wystąpienie bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa), lepsze rezultaty przynoszą ćwiczenia wykonywane umiarkowanie.
Rodzaje twisterów
Twistery są dostępne w wielu wariantach, dzięki czemu można wybrać opcję najbardziej adekwatną do indywidualnych potrzeb.
Rodzaj twistera | Opis |
Twister z linkami | umożliwia pracę nie tylko nad talią i mięśniami brzucha, ale też i nad ramionami |
Twister bez linek | sporo osób decyduje się właśnie na niego, gdyż twierdzą, że linki przeszkadzają w ćwiczeniach |
Twister z wypustkami masującymi | podczas ćwiczeń dodatkowo masują stopy - w taką opcję wyposażona jest większość dostępnych na rynku przyrządów |
Twister bez wypustków masujących | spotykany rzadziej niż wymienione powyżej |
Twister z obracającymi talerzami | mają wbudowany mechanizm obracający talerzem |
Twistery bez wbudowanego mechanizmu | bardziej polecany z uwagi na to, że w większym stopniu angażuje do pracy mięśnie niż modele z wbudowanymi mechanizmami obrotowymi |
Cała oferta twisterów znajduje się w dziale "twistery".
Wskazówki dla kupujących
Decydując się na zakup twistera, trzeba zwracać uwagę na takie aspekty jak m. in.:
- jakość – twister powinien być wykonany z trwałych i solidnych materiałów będących w stanie znieść nawet bardzo duże obciążenie,
- średnica talerza obrotowego,
- dodatkowe opcje, np. licznik czasu, kalorii bądź ilości ruchów,
- antypoślizgowa powierzchnia,
- maksymalne dopuszczalne obciążenie,
- marka – najlepiej wybierać spośród przyrządów pochodzących od sprawdzonych producentów jak np. Body Sculpture, Insportline, HMS.
Przykładowe modele twisterów
Poniżej zaprezentowane są przykładowe modele twisterów dostępnych w polskich sklepach wraz z krótką charakterystyką.
- Twister 3 W 1 BB 958 Body Sculpture – model umożliwiający ćwiczenia górnych i dolnych partii ciała oraz koordynacji ruchowej, z dopinanymi gumami, wykonany z trwałego tworzywa sztucznego, o średnicy 32 cm.
- Twister z magnesami, licznikiem i linkami Insportline - posiada wyświetlacz LCD oraz wypustki do masażu stóp. Jego nośność to 90 kg, a średnica 25 cm, a wysokość 3,5 cm.
- Twister z magnesami Insportline - wykonany z utwardzanego plastiku. Maksymalna waga użytkownika to 100 kg, średnica twistera - 25 cm.
- Twister z akupunkturą SB 950GR Body Sculpture - z wbudowanymi ruchomymi metalowymi krążkami, które oddziałowują na receptory stóp przez co poprawia się krążenie krwi. Krążek ma średnicę 30,5 cm.
Więcej akcesoriów i sprzętów do ćwiczeń znajdziecie Państwo w dziale "akcesoria do ćwiczeń".