BLACK WEEK! Nie przegap okazji – rabaty sięgające -40%! 🎁
Darmowa dostawa od 500,00 zł

Jak wybrać bieżnie treningową?

Jogging to bardzo modna ostatnimi czasy forma aktywności fizycznej. Trudno zresztą się temu dziwić, ponieważ ma wiele zalet. Bieganie pomaga zapobiegać wielu chorobom, m. in. cukrzycy, nowotworom, depresji, nerwicy czy chorobom serca. Ponadto w ten sposób można utrzymać organizm w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Jogging to sprzymierzeniec osób pragnących zgubić zbędne kilogramy. Nie zawsze jednak warunki atmosferyczne zachęcają do uprawiania tej dyscypliny na świeżym powietrzu, a i wyznaczanie tras przysparza niekiedy kłopotów, zwłaszcza w miastach. Wówczas idealnym rozwiązaniem jest bieżnia treningowa.

 

Na skróty…

 

 

Bieżnie klubowe i domowe

Bieżnie to jeden z podstawowych elementów każdej siłowni czy klubu fitness. Niemniej jednak na rynku nie brakuje urządzeń, które są przeznaczone do treningu w warunkach domowych. Bieżnie produkowane z myślą o siłowniach (tzw. bieżnie klubowe) są zwykle bardziej wytrzymałe, mają łatwiejszy interfejs użytkownika, wyposażone są w dłuższe i szersze pasy biegowe, mocniejsze silniki i większą ilość funkcji, co znajduje odzwierciedlenie w wyższej cenie. Takie, a nie inne parametry są jednak koniecznie, albowiem bieżnie klubowe muszą być znakomicie przystosowane do częstej eksploatacji i bardzo intensywnych treningów. Na użytek domowy można kupić nieco inny sprzęt. Szukać go należy w ofercie takich firm jak m. in. BH Group (BH Fitness), Hammer, HMS Fitness, York Fitness, Proteus Fitness, Spokey, Bremshey Sport, Kettler, Reebok czy Horizon Fitness, Sapphire. Ceny zaczynają się już od kilkuset złotych, w zależności od wybranego modelu. Nawet i najlepszy jakościowo model domowy będzie dużo tańszy od klubowego.

Ważne jest to, aby przed wybraniem się na zakupy określić swój budżet – trzeba brać przy tym pod uwagę nie tylko możliwości finansowe, ale też i szereg innych czynników, jak chociażby oczekiwania względem bieżni czy ilość miejsca, jaką można przeznaczyć na ustawienie urządzenia w domu (najlepiej, gdy istnieje możliwość wygospodarowania na ten cel odrębnego pomieszczenia). Cała oferta bieżni do ćwiczeń znajduje się w dziale "Bieżnie".

 

Różne bieżnie – różne potrzeby

Każdy, kto decyduje się na zakup bieżni ma inne potrzeby, jeśli chodzi o trening. Jeżeli dla przykładu komuś potrzebny jest sprzęt do marszu oraz truchtu, może postawić na model mechaniczny, względnie elektryczny z silnikiem o niezbyt dużej mocy. Osobom z chorobami serca dedykowane są bieżnie z bezprzewodowym pasem telemetrycznym umożliwiające bardzo precyzyjny pomiar pulsu. Z kolei dla tych, którzy borykają się z rozmaitymi kontuzjami bądź chorobami stawów, najbardziej odpowiednie będą modele zapewniające podczas treningu doskonałą amortyzację pasa biegowego. Wielbicielom dynamicznych i dość intensywnych treningów jest natomiast polecany sprzęt elektryczny wyposażony w stosunkowo dużą liczbę dodatkowych funkcji. Ponadto warto przy tej okazji wspomnieć o tym, iż na rynku nie brakuje modeli o specjalnym zastosowaniu, np. dla dzieci czy przeznaczonych do treningu dla więcej niż jednej tylko osoby.

 

Bieżnie mechaniczne i elektryczne

Podstawowy podział bieżni treningowych został przedstawiony w tabeli.

 

Rodzaj bieżni Opis Przykładowe modele
Bieżnie mechaniczne (magnetyczne) Są to urządzenia odznaczające się prostą konstrukcją. Pas biegowy jest uruchamiany przez użytkownika w momencie, gdy zaczyna on maszerować lub biec. Korzystając z takiej bieżni, można dowolnie ustawiać jej kąt pochylenia oraz opór. W tym przypadku możliwy jest jedynie bieg pod górę, a ponadto nie ma tu możliwości wybrania programu dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Użytkownik powinien zatem wiedzieć, jakie tempo treningu jest dla niego najbardziej optymalne. Zakup bieżni mechanicznej powinny sobie dokładnie przemyśleć osoby narzekające na problemy ze stawami – opisywany sprzęt nie zapewnia odpowiedniej amortyzacji stawów, narażając je na kontuzje. Na bieżnię mechaniczną trzeba przeznaczyć przeciętnie od 400 do 1000 zł.  Bieżnia Sprynkl Insportline, EXCEL-RUN Insportline
Bieżnie elektryczne To najbardziej rozpowszechnione modele, w ich zakresie wybór jest największy. Ich walory użytkowe są uzależnione w głównej mierze od parametrów silnika oraz od funkcji, wybór których jest nieporównywalnie większy niż w modelach mechanicznych. Użytkownik może zaprogramować urządzenie pod kątem swoich potrzeb, co ułatwiają rozmaite programy treningowe. Dużym plusem są również programy amortyzacyjne. Pas biegowy jest uruchamiany automatycznie za pomocą silnika. Bieżnie elektryczne są cięższe od mechanicznych, a co za tym idzie – także i bardziej stabilne. Ich zakup wiąże się też z większym wydatkiem – przeciętnie jest to od 900 do 10000 zł. BT 3133P Body Sculpture, W500 EB Fit, BE 4200 HMS

 

 

Parametry bieżni

Niezwykle istotnymi przesłankami, jakie należy mieć na względzie przy wyborze odpowiedniej bieżni, są jej parametry. Spośród tych najważniejszych należy wymienić:

  • Parametry silnika - punkt ten odnosi się do bieżni elektrycznych. Generalna zasada jest taka, że im większą moc posiada silnik, tym bardziej trwałe i wytrzymałe jest urządzenie. Uwaga – najważniejsze są informacje dotyczące mocy trwałej (znamionowej – czyli takiej, z jaką silnik jest w stanie pracować przez dłuższy czas), w mniejszym zaś stopniu liczą się te o mocy maksymalnej.
  • Prędkość - poszczególne modele elektryczne odznaczają się zróżnicowanym zakresem prędkości. Przeważnie mieści się on w granicach od 0,5 do 22 km/h. Wszystko jednak jest w tym momencie uzależnione od tego, jakie parametry posiada silnik.
  • Zakres amortyzacji - to kolejny aspekt odgrywający niebagatelną rolę przy wyborze bieżni elektrycznej. Opcji jest wiele, dzięki czemu z bieżni korzystać mogą nawet te osoby, które przejawiają tendencje do kontuzji bądź mają problemy ze stawami.
  • Maksymalne obciążenie - każda bieżnia ma w tym względzie pewne limity, co jest szczególnie ważne dla osób walczących ze sporą nadwagą.
  • Parametry pasa biegowego - podstawowe parametry pasa biegowego to jego nachylenie, długość oraz szerokość. Odpowiednie nachylenie pasa wpływa na komfort podczas treningu. W najlepszych modelach elektrycznych wynieść on może i 20 stopni, chociaż jest to zdeterminowane możliwościami silnika – im większą ma moc, tym większe może być też nachylenie. Długość i szerokość pasa wyznaczają powierzchnię biegania, co też ma ogromny wpływ na przebieg i jakość treningu. Każdy musi mieć tu na uwadze możliwości własnej sylwetki – wzrost, wagę oraz długość nóg.

 

Dodatkowe funkcje

Bieżnie są wyposażone w rozmaite dodatkowe funkcje oraz elementy. Tego typu udogodnienia czynią trening efektywniejszym i przyjemniejszym. Najwięcej tego typu rozwiązań znajduje zastosowanie w bieżniach elektrycznych. Jest zatem kilka rzeczy, którym warto przyjrzeć się nieco bliżej. Wśród nich znajdują się m. in.:

  • Programy treningowe - w przypadku bieżni elektrycznych jest to niezwykle przydatna funkcja, ponieważ każdy użytkownik może wybrać taki program, jaki jest najbardziej adekwatny do jego potrzeb i umiejętności. W ten sposób można np. dostosować tempo treningu do własnego pulsu, ustawić docelowy czas treningu bądź uzyskać informacje na temat ilości spalonych kalorii.
  • Pomiary - zarówno modele mechaniczne, jak i elektryczne (te drugie w większym stopniu) umożliwiają dokonywanie rozmaitych pomiarów, m. in. prędkości biegu, czasu trwania treningu, spalonych kalorii czy pulsu. Są to niezwykle przydatne dane. Warto tu parę słów poświęcić pomiarom pulsu. Odbywa się to za pomocą: bezprzewodowego pasa telemetrycznego, sensorów w uchwytach bieżni lub klipsa przymocowanego do ucha. Najdokładniejsze pomiary daje  bezprzewodowy pas telemetryczny.
  • Profile - zaletą dobrej bieżni jest to, że użytkownik może na niej ustawić swój własny profil. Sprzęt potrzebuje informacji na temat wagi użytkownika, jego płci, wzrostu oraz wieku. Pod kątem danego profilu dobiera się odpowiedni program treningowy, który jest zapamiętywany przez urządzenia. Taka funkcja jest niezmiernie pomocna wówczas, gdy z bieżni korzysta więcej niż jedna osoba.

 

 Bieżnia i.F4 Bluetooth bieżnia treningowa BH Fitness

 

Konserwacja bieżni

O walorach użytkowych bieżni i o jej żywotności decyduje nie tylko prawidłowe jej stosowanie, ale również odpowiednia konserwacja. Pewne zabiegi są niezbędne, aby zachować urządzenie w należytym stanie przez długi czas. Podstawę pielęgnacji stanowi systematyczne czyszczenie, do czego używa się delikatnie zwilżonej, miękkiej szmatki. Uwaga – nie powinno się czyścić przestrzeni znajdującej się pomiędzy brzegiem bieżni a pasem biegowym, gdyż właśnie w tym miejscu jest umieszczania specjalna substancja smarująca, która gwarantuje płynną pracę bieżni.

 

Ponadto nie wolno też zapominać o regularnym smarowaniu blatu – dzięki temu i blat, i silnik (jeśli bieżnia jest elektryczna) zużywają się w wolniejszym tempie. Im silniejsza eksploatacja bieżni, tym częściej wymagane jest smarowanie blatu. Przyjmuje się, że jeśli urządzenie jest wykorzystywane więcej niż 5 godzin w przeciągu tygodnia, smarowanie blatu trzeba przeprowadzać co 2 miesiące.

 

Poza tym na konserwację bieżni składają się też następujące czynności:

  • regulowanie naprężenia oraz położenia pasa biegowego
  • dokręcenia śrub oraz nakrętek
  • wymiana zużytych elementów (najszybciej niszczą się pas oraz blat bieżni)

 

Czy bieżnie domowe mają wady?

Kupując bieżnię na użytek domowy, trzeba koniecznie liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Trudno traktować je w kategoriach wad, aczkolwiek należy mieć je na względzie. Przede wszystkim porządna bieżnia to niemały wydatek, warto więc zaplanować go sobie z odpowiednim wyprzedzeniem. Ponadto urządzenie w stanie rozłożonym zajmuje sporo miejsca, co może przysparzać kłopotów w niezbyt dużych mieszkaniach – nie każdy może przeznaczyć na sprzęt treningowy oddzielne pomieszczenie. Obowiązkowo też trzeba zabezpieczyć podłogę poprzez rozłożenie na niej maty gumowej lub piankowej (kolejny wydatek). Bieżnie – szczególnie elektryczne – pracują dosyć głośno, co na dłuższą metę jest uciążliwe dla domowników. Nieumiejętne korzystanie z bieżni treningowej może doprowadzić nie tylko do jej awarii – użytkownik jest narażony wtedy na wiele niebezpiecznych urazów (w głównej mierze na urazy stawów). Na zakończenie wypada jeszcze dodać, że trening w domowym zaciszu nie jest w stanie zastąpić treningu na świeżym powietrzu, ale z drugiej strony i tak jest o niebo lepszy aniżeli rezygnacja z jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Więcej sprzętów do fitnessu znajdziecie Państwo w dziale "sprzęt fitness."

Polecane

Bieżnia elektryczna BE8510-i HMS

Bieżnia elektryczna BE8510-i HMS

5 250,00 zł brutto/1szt.
Bieżnia elektryczna PIONEER R2 (G6485) BH Fitness Okazja

Bieżnia elektryczna PIONEER R2 (G6485) BH Fitness

2 890,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 2 890,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 3 490,00 zł brutto/1szt.-17%
Bieżnia elektryczna BE8535 HMS

Bieżnia elektryczna BE8535 HMS

5 150,00 zł brutto/1szt.
Bieżnia elektryczna i.F4 Bluetooth bieżnia treningowa BH Fitness Okazja

Bieżnia elektryczna i.F4 Bluetooth bieżnia treningowa BH Fitness

6 490,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 6 490,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 6 990,00 zł brutto/1szt.-7%
Bieżnia treningowa F1 Bluetooth BH Fitnes Okazja

Bieżnia treningowa F1 Bluetooth BH Fitnes

3 990,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 3 990,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 4 690,00 zł brutto/1szt.-15%
Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel