BLACK WEEK! Nie przegap okazji – rabaty sięgające -40%! 🎁
Darmowa dostawa od 500,00 zł

Jak wybrać orbitrek?

Dbać o formę można na wiele sposobów. W tym celu warto wykorzystywać rozmaity sprzęt treningowy – w tym zaś zakresie wybór jest naprawdę ogromny. Nie lada ułatwieniem jest także to, że urządzenia te są przystosowane do używania w warunkach domowych. Orbitrek określany również mianem trenażera eliptycznego to znakomity przykład sprzętu, który można zakupić na potrzeby treningów w swoich czterech ścianach. O czym należy przy tej okazji pamiętać i co mieć na uwadze? Oto garść przydatnych wskazówek.

 

Na skróty

 

 

Dlaczego warto postawić na orbitrek?

Orbitrek ma wiele zalet. Wynikają one z tego, iż jest to sprzęt o charakterze ogólnorozwojowym. Trening na nim angażuje niemalże 90 proc. wszystkich mięśni. Urządzenie te stanowi swoiste połączenie stepera, bieżni oraz roweru treningowego. Ćwiczenia wspaniale kształtują sylwetkę i pozwalają stosunkowo szybko spalić większą ilość kalorii. Ponadto nie obciążają stawów, w związku z czym z powodzeniem mogą je wykonywać osoby wymagające rehabilitacji czy mające skłonności do kontuzji. Takiego treningu może się także podjąć ktoś, kto nigdy wcześniej nie ćwiczył, a chciałby popracować nad kondycją i przy okazji pozbyć się paru zbędnych kilogramów. Treningi są poza tym łatwiejsze i lżejsze niż chociażby te na bieżni, znakomicie wpływają na samopoczucie oraz na stan skóry (staje się jędrniejsza, znika cellulit), poprawiają też pracę układów oddechowego i krążenia. Sam sprzęt jest zaś bezpieczny w użytkowaniu.

Jeśli ktoś wcześniej nie miał do czynienia z trenażerem eliptycznym, powinien sprawdzić czy trening na nim mu odpowiada – najlepiej więc udać się na siłownię, by sprawdzić, jakie możliwości ma ten sprzęt i jakie jego funkcje z indywidualnego punktu widzenia są najbardziej pożądane. Decydując się na zakup, trzeba sobie odpowiedzieć na kilka istotnych pytań odnośnie budżetu na ten cel (cenowa rozpiętość jest ogromna – od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych), sposobu i częstotliwości użytkowania czy miejsca, w którym sprzęt zostanie ustawiony.

Orbitreki znaleźć można w ofercie wielu firm produkujących sprzęt treningowy. Są to m. in. BH Fitness, Magnum Fitness, Body Sculpture, Horizon Fitness, York Fitness, Reebok, Spokey, Sportop, Finnlo czy Kettler. Cała oferta orbitreków znajduje się w dziale "Orbitreki".

 

System hamowania w orbitrekach

Podstawowym kryterium podziału orbitreków jest zastosowany w nich system hamowania. Podział orbitreków ze względu na system hamowania:

  • Modele mechaniczne – odznaczają się bardzo prostą konstrukcją i najniższą ceną, jego mankamentem jest natomiast głośna praca. Przykładowy model: Air – Insportline.
  • Modele magnetyczne – opór jest tutaj wytwarzany przez znajdujące się w kole zamachowym magnesy oddziałujące z różną siłą. Orbitreki magnetyczne dzielą się na regulowane pokrętłem (ich mankamentem jest brak programów treningowych) oraz na sterowane silnikiem (potrzebują one zasilania 230V). Przykładowe modele: Shell BE 6100E Body Sculpture, H9244 HMS.
  • Modele elektromagnetyczne – są sterowane za pomocą komputera. Zastosowanie w nich znajduje elektromagnes wytwarzający pole elektromagnetyczne. To bardzo wygodny w użytkowaniu sprzęt wyposażony w wiele przydatnych funkcji – niestety, ze wszystkich przedstawionych rodzajów jest również najdroższy. Przykładowe modele: HS-200 C Trance iConsole+, E880i Sportop.

 

Ważne parametry i części

Sprawna praca orbitreka oraz efektywność treningu są uzależnione od pewnych parametrów i elementów sprzętu, na które przy wyborze odpowiedniego modelu koniecznie trzeba zwracać uwagę. Do tych najważniejszych zaliczają się parametry przedstawione w tabeli. 

 

Parametr Opis
Koło zamachowe jest to część odpowiedzialna za wytwarzanie oporu. Im większe są jego waga oraz rozmiary, tym większa jest również skala obciążenia, co w konsekwencji przekłada się na bardziej płynną pracę sprzętu. To zapewnia użytkownikowi bardziej komfortowe warunki podczas treningu.
Maksymalne obciążenie każdy model ma ustalone limity, jeśli chodzi o nośność. Przeciętnie mieszczą się one w przedziale od 100 do 150 kg, chociaż warto zwrócić uwagę na to, że w tańszych urządzeniach maksymalne obciążenie wynosi mniej niż 100 kg, zaś w tych najbardziej profesjonalnych, przeznaczonych do siłowni, może być to nawet i 200 kg.
Głośność to jeden z parametrów, po których można poznać dobrej klasy sprzęt. Obowiązuje tu generalnie taka zasada, że im głośniej pracuje orbitrek, tym gorszy jest pod względem jakościowym. Wynika to z niezbyt solidnej konstrukcji urządzenia. Nie wolno jednakże zapominać o tym, że i najlepsze modele „nie chodzą” bezszelestnie.
Wzrost oraz waga użytkownika te parametry są przez kupujących często bagatelizowane, a tymczasem odgrywają one w praktyce bardzo ważną rolę. Pod tym względem orbitrek musi być dostosowany do osoby ćwiczącej – w przeciwnym wypadku trudno będzie mówić o udanym treningu. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto poradzić się w tej kwestii kogoś, kto się na tym zna – najlepiej trenera na siłowni.
Długość i wysokość kroku to kolejny istotny parametr mający duże znaczenie w kontekście komfortu treningu, a mający bezpośredni związek ze wzrostem użytkownika. Renomowani producenci sprzętu treningowego mają w zwyczaju podawać długość kroku wykonywaną przez użytkownika w trakcie ćwiczeń. Bardzo praktyczne są modele z możliwością 3-stopniowego regulowania długości kroku.

 


Dodatkowe funkcje i elementy wyposażenia

W zależności od modelu orbitreki są wyposażone w różnego rodzaju dodatkowe funkcje oraz elementy podnoszące jego walory użytkowe. Mowa tutaj w szczególności o:

  • Pomiarze tętna – służą do tego sensory dotykowe (wbudowane w uchwyty, nie gwarantują dokładnych pomiarów, a jedynie przybliżone) oraz pasy telemetryczne (użytkownik zakłada taki pas na klatkę piersiową – jest to najbardziej precyzyjne spośród wszystkich niemedycznych urządzeń pomiarowych). Istnieje jeszcze jedna opcja, a mianowicie pulsometr, który użytkownik zakłada na rękę jak zegarek.
  • Programach treningowych – nie wszystkie orbitreki są w nie wyposażone. Przeważnie jest ich od kilku do kilkunastu. Podzielić je można na dwie grupy. Pierwszą z nich stanowią programy, które zostały zaprogramowane przez producenta sprzętu (tzw. programy  predefiniowane). Są to m. in. hill/ climbing/mountain (symulacja wspinaczki), steps ((symulacja wchodzenia po schodach), intervals (program interwałowy), random (program losowy), rolling (toczenie się) etc. Drugą grupą omawianych programów tworzą programy, które użytkownik może ustawiać we własnym zakresie. Dzielą się one na docelowe (np. ustawienie czasu treningu), sterowane ręcznie (tzw. manualne – użytkownik sam wprowadza wartość oporu, przy jakich chce ćwiczyć) oraz sterowane tętnem (tzw. HCR – użytkownik ustala górną granicę tętna, jaką zamierza utrzymać podczas treningu).
  • Dodatkowe wyposażenie uatrakcyjniające trening – głośniki, miejsce na bidon, miejsce na ręcznik, głośniki, złącze PC, stojak na książkę lub gazetę, wyjście na słuchawki, rolki transportowe itp. Rzecz jasna ilość takich elementów przekłada się na cenę urządzenia.

Przy zakupie orbitreka warto od razu pomyśleć o nabyciu maty amortyzacyjnej. Rozkłada się ją na podłodze, a na niej ustawia się sprzęt, dzięki czemu jest on bardziej stabilny i nie ślizga się po podłożu. Dodatkowo zadaniem mat jest ochrona podłogi przed uszkodzeniami mechanicznymi.

 

Konserwacja orbitreka

Możliwość korzystania z orbitreka przez długi czas jest uzależniona nie tylko od prawidłowego użytkowania, ale też od odpowiedniej konserwacji. Jej podstawę stanowi czyszczenie przy pomocy miękkiej, lekko zwilżonej w wodzie szmatki. W sklepach sportowych można się zaopatrzyć w specjalne preparaty przeznaczone do pielęgnacji tego typu sprzętu. Zdecydowanie odradzane są silne środki czyszczące. Na czynności konserwacyjne składają się ponadto:

  • dokręcanie śrub i pokręteł,
  • sprawdzanie stanu komputera.

 

Jak podnieść skuteczność treningu?

Osoby decydujące się na zakup orbitreka często zastanawiają się, co mogą zrobić, by trening uczynić jeszcze bardziej efektywnym i skutecznym. Jest na to kilka sposobów, chociaż wymagają one nieco większego wysiłku. Są to:

  • Systematyczne monitorowanie tętna – mając orientację w tym temacie, użytkownik może tak ustawić poszczególne funkcje, aby trening w jak największym stopniu był dostosowany do jego indywidualnych potrzeb i realnych możliwości. W żadnym wypadku nie wolno bowiem dopuścić do przetrenowania organizmu.
  • Trenowanie z ramionami luźno opuszczonymi wzdłuż ciała – to doskonały sposób na ćwiczenie równowagi oraz koordynacji ruchów. Poza tym taka pozycja angażuje do pracy większą liczbę mięśni.
  • Urozmaicanie treningu – korzystanie non stop z tego samego programu treningowego jest na dłuższą metę nużące, przez co trudniej zmotywować się do ćwiczeń. Warto więc od czasu do czasu zmieniać program i próbować nowych rzeczy.
  • Treningi interwałowe – przyczyniają się one do bardzo szybkiej redukcji tkanki tłuszczowej.
  • Systematyczne treningi – systematyczność to absolutna podstawa, jeśli chce się widzieć jakiekolwiek efekty, warto więc wyrobić sobie ten nawyk. Ważne jest też to, by ćwiczyć minimum trzy razy w tygodniu. Oczywiście, nie wolno zapominać o wypoczynku – mięśnie muszą mieć czas na regenerację.

 

Czy orbitreki mają wady?

Orbitreki to nowoczesne urządzenia, niemniej jednak nie są pozbawione pewnych mankamentów. Oto kilka kwestii, o których w tym kontekście trzeba pamiętać.

  • Płynne ruchy podczas treningu to mniejsze obciążenie, które nie sprzyja walce z osteoporozą.
  • Płynne, kołowe ruchy nie są wbrew pozorom łatwe do wykonania, jeśli ktoś dopiero zaczyna ćwiczenia, może mieć kłopot z koordynacją ruchów.
  • Trening angażuje znakomitą większość mięśni, aczkolwiek pracują przede wszystkim nogi. W związku z tym zalecane są dodatkowe ćwiczenia wzmacniające górne partie ciała.
  • Nie każdy może pozwolić sobie na tę formę fizycznej aktywności. Nie jest ona zalecana osobom borykającym się z problemami z krążeniem czy mającym cierpnące stopy. Nie bez powodu zatem niezbędne jest wykonanie badań lekarskich przed przystąpieniem do treningów, by wykluczyć jakiekolwiek przeciwwskazania.
  • Sprzęt zajmuje sporo miejsca.
  • Orbitreki nie są tanimi urządzeniami – zwłaszcza, jeśli w rachubę wchodzi wyposażony w wiele opcji sprzęt.

Orbitrek FDH16 Program (G842N) BH Fitness

Więcej sprzętów do fitnessu znajdziecie Państwo w dziale "sprzęt fitness".

Polecane

Orbitrek Finnlo Maximum EL 8000

Orbitrek Finnlo Maximum EL 8000

15 999,00 zł brutto/1szt.
Orbitrek magnetyczny Loxon Finnlo

Orbitrek magnetyczny Loxon Finnlo

5 799,00 zł brutto/1szt.
Orbitrek magnetyczny H1830-i Premium HMS Okazja

Orbitrek magnetyczny H1830-i Premium HMS

2 399,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 2 399,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 3 145,00 zł brutto/1szt.-24%
Orbitrek magnetyczny H1708-i HMS

Orbitrek magnetyczny H1708-i HMS

2 750,00 zł brutto/1szt.
Orbitrek magnetyczny H1833-i HMS

Orbitrek magnetyczny H1833-i HMS

3 899,00 zł brutto/1szt.
Orbitrek Max Trainer M3I Bowflex Okazja

Orbitrek Max Trainer M3I Bowflex

5 999,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 5 999,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 7 000,00 zł brutto/1szt.-14%
Orbitrek magnetyczny programowany 430i Schwinn Okazja

Orbitrek magnetyczny programowany 430i Schwinn

4 499,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 4 499,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 5 000,00 zł brutto/1szt.-10%
Orbitrek magnetyczny 570E Schwinn

Orbitrek magnetyczny 570E Schwinn

5 999,00 zł brutto/1szt.
Orbitrek treningowy H6512 HMS

Orbitrek treningowy H6512 HMS

745,00 zł brutto/1szt.
Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel