Jak wybrać trampolinę?
Do kwestii dbania o kondycję przywiązuje się w dzisiejszych czasach ogromną wagę. Jedną z wielu form aktywności fizycznej, która na przestrzeni ostatnich paru lat zdobyła ogromną popularność, są ćwiczenia na trampolinie. To znakomita propozycja nie tylko dla dzieci, ale również i dla dorosłych. Aktualnie obecność trampoliny w ogrodzie czy w klubie fitness nikogo już nie dziwi, poza tym nie ma też problemu z zaopatrzeniem się w model przeznaczony do użytku domowego. O czym zatem trzeba pamiętać, decydując się na zakup takiego sprzętu?
Na skróty…
- Zalety treningu na trampolinie
- Przeciwwskazania do treningu
- Trening – ważne uwagi
- Podstawowy podział trampolin
- Jakość trampolin
- Budowa trampoliny
- Siatki zabezpieczające
- Konserwacja trampoliny
- Czy trampolina ma wady?
Zalety treningu na trampolinie
Na początek warto poświęcić kilka słów korzyściom, jakie przynoszą skoki na trampolinie. W tym kontekście pojawiają się następujące uwagi.
- Skoki na trampolinie angażują do pracy duże grupy mięśni – nóg, brzucha, grzbietu oraz ramion. Wzmacniają je, rozciągają i uelastyczniają.
- Wystarczy zaledwie kwadrans na trampolinie, aby spalić ok. 250 kalorii – jest to zatem świetny trening cardio.
- Trampolina to idealny sprzymierzeniec osób pragnących pozbyć się zbędnych kilogramów. Regularne ćwiczenia pomagają stosunkowo szybko zredukować ilość tkanki tłuszczowej, oczyścić organizm z toksyn i zwiększyć tempo przemiany materii. Wystarczy zaledwie kilka minut każdego dnia, by pierwsze efekty zauważyć już po zaledwie dwóch tygodniach.
- Dzięki ćwiczeniom poprawia się koordynacja ruchowa, łatwiej też jest utrzymywać równowagę.
- Skoki na trampolinie pomagają zredukować stres – dzieje się tak dzięki tzw. hormonom szczęścia, które organizm wydziela podczas fizycznego wysiłku.
- Trening na trampolinie bywa zalecany osobom wymagającym rehabilitacji po operacjach czy groźnych urazach.
- Trening pozytywnie wpływa na funkcjonowanie m. in. układów krążenia i oddechowego.
- Trening w wyraźny sposób poprawia samopoczucie psychiczne.
- Trampolina to wspaniała odskocznia od codzienności dla całej rodziny – można spędzić w najbliższym gronie trochę czasu, bardzo dobrze się przy tym bawiąc.
- Trening na trampolinie nie obciąża stawów.
Przeciwwskazania do treningu
Przy tej sposobności pojawia się bardzo istotna sprawa dotycząca przeciwwskazań do ćwiczeń na trampolinie. Generalnie nie ma ich zbyt wiele, w praktyce trening dostępny jest prawie dla wszystkich, jednakże niektóre osoby powinny z niego zrezygnować. Odnosi się to do:
- kobiet w ciąży oraz pań świeżo po porodzie,
- osób, które borykają się z problemami z kręgosłupem i kośćmi, a także cierpią z powodu chorób rozmaitych organów wewnętrznych,
- osób znajdujących się pod wpływem alkoholu,
- dzieci poniżej 5 roku życia,
- osób z bardzo dużą nadwagą (kupując trampolinę, trzeba więc koniecznie zwracać uwagę na taki parametr jak nośność – czyli maksymalne obciążenie, jakie jest w stanie udźwignąć trampolina).
Trening – ważne uwagi
Trening na trampolinie to doskonały sposób na konstruktywne spędzenie wolnego czasu. To wspaniała alternatywa dla tych wszystkich osób, które z jednej strony chciałaby zadbać o swoją kondycję, a z drugiej – brakuje im czasu na długotrwałe treningi. Dodatkowy plus jest taki, że poćwiczyć można we własnym ogrodzie lub w domu. Przystępując do treningu, nawet krótkiego, nie wolno zapominać o rozgrzewce. Wykonywane w jej ramach ćwiczenia rozciągające po pierwsze – przygotowują mięśnie do bardziej intensywnego wysiłku, po drugie – pozwalają uniknąć kontuzji. Co się natomiast tyczy ćwiczeń na trampolinie, to możliwości w tym zakresie są ogromne – jedynymi w zasadzie ograniczeniami są wyobraźnia ćwiczącej osoby oraz czas, jaki może ona przeznaczyć na trening. Oto kilka przykładów ćwiczeń:
- skoki w pozycji pionowej,
- skoki na czworaka,
- przysiady z podskoku,
- bieg w miejscu, podczas którego pięty mają uderzać o pośladki,
- odbicia na pośladkach i powrót do pozycji pionowej.
Podstawowy podział trampolin
Zasadniczy podział trampolin obejmuje trzy grupy, a mianowicie:
Rodzaj trampoliny | Przykładowe modele |
Trampolina ogrodowa | Trampolina 10ft z siatką wewnętrzną Hop-Sport, Trampolina Super Sun 11ft |
Trampolina fitness | Profesjonalna Trampolina Fitness z uchwytem Fit and Jump, Trampolina Cordy Jumping z uchwytem Insportline |
Trampolina dla dzieci | przykładowe modele: Trampolina z poręczą dla dzieci Jumpino 80 cm Insportline |
Na czym polegają różnice pomiędzy nimi? Widoczne są w głównej mierze w rozmiarach trampolin. Największą średnicę, a co za tym idzie – także i największą powierzchnię do skakania, posiadają trampoliny ogrodowe. Modele przeznaczone do klubów fitness oraz do użytku domowego odznaczają się mniejszymi rozmiarami z uwagi na to, że przeznacza się na nie mniej miejsca. Siła wybicia też jest w tym przypadku mniejsza – na otwartej przestrzeni można sobie pozwolić na wyższe skoki. Trening w zamkniętych pomieszczeniach wiąże się z pewnymi ograniczeniami.
Cała oferta trampolin znajduje się w dziale "Trampoliny".
Jakość trampolin
Przy zakupie trampoliny trzeba zwrócić uwagę na bardzo wiele aspektów. Nade wszystko należy w tym miejscu koniecznie zaznaczyć, iż powinien być to sprzęt wysokiej klasy. Znaleźć go można w ofercie wielu cenionych producentów takich jak m. in. Sapphire, Hop-Sport, Body Sculpture, inSPORTline, Kettler, EB FIT. Porządną trampolinę można kupić za mniej niż 1000 zł – i jest to doskonała inwestycja na wiele sezonów. Jakość odgrywa tu niezmiernie ważną rolę, ponieważ decyduje o użytkowych walorach trampoliny i bezpieczeństwie użytkowników. Sprzęt typu „no name” dostępny np. w supermarketach jest co prawda znacznie tańszy, ale odpowiednią jakością nie grzeszy, co stwarza dla użytkowników wiele zagrożeń. Poza tym jego żywotność także pozostawia sporo do życzenia.
Budowa trampoliny
Najważniejszym aspektem decydującym o jakości trampoliny, a więc i o trwałości i bezpieczeństwie, jest jej budowa oraz materiały, które zostały przy tej okazji zastosowane. Uwzględnienia wymagają więc poniżej opisane elementy konstrukcji.
Element konstrukcji | Opis |
Stelaż/podstawa trampoliny | stabilność to najważniejsza jej cecha. Składają się na nią nogi oraz rama. Muszą być one grube i stabilne, pozbawione ostrych krawędzi oraz odpowiednio zabezpieczone (ocynkowane) przed szkodliwym wpływem zewnętrznych czynników. Grubość profili powinna wynosić co najmniej 1,5 cm. Ważne jest też to, aby ramiona stelaży chroniła specjalna pianka, gęsta i gruba – dzięki temu użytkownik uniknie bolesnych i dotkliwych uderzeń. |
Mata do skakania | powinna być wykonana z bardzo wytrzymałego i jednocześnie elastycznego materiału (np. z tworzywa amerykańskiej produkcji PE mesh). Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na to czy jej boki są obszyte mocną taśmą – do tej taśmy są mocowane sprężyny. |
Sprężyny | jest to ten element trampoliny, który przekłada się bezpośrednio na jakość skoków. Nie mają one prawa wysunąć się podczas treningu, więc ważne jest to czy są solidnie przymocowane. Dodatkowo powinny być zabezpieczone specjalnymi, wodoodpornymi osłonami, co jest bardzo ważne szczególnie w przypadku trampolin wyposażonych w siatkę. |
Połączenia | muszą być pewne i mocne oraz odpowiednio wyprofilowane. Najlepsze są te przykręcane bądź ryglowane. |
Drabinka | w znacznym stopniu ułatwia ona korzystanie z dużej, zabezpieczonej siatką trampoliny. Dzięki drabince bez problemu można się dostać na matę do skakania. Drabinka jest szczególnie przydatna wówczas, gdy ktoś ma kilkuletnie dzieci. |
Siatka | wszyscy specjaliści, w tym też trenerzy fitness, są zdania, że obecność siatki jest bardzo mile widziana. Zwłaszcza, gdy z trampoliny korzystają dzieci bądź gdy ktoś nie ma już naprawdę dużej wprawy w treningu. Siatka skutecznie chroni przed upadkiem, który może się okazać przykry w skutkach. Należy koniecznie się przyjrzeć czy jest ona zamykana na zamek błyskawiczny i czy posiada wejście na trampolinę – to zasadniczo ułatwia korzystanie z opisywanego tu sprzętu. |
Siatki zabezpieczające
Siatka jest na tyle istotnym elementem wyposażenia trampoliny, że należy poświęcić jej nieco więcej uwagi. W sprzedaży są dostępne modele z siatkami i bez siatek. Warto pamiętać, iż trampoliny bez siatek niosą za sobą poważne ryzyko groźnych upadków, dlatego też są one najczęściej przeznaczone do profesjonalnego użytku – korzystają z nich osoby zawodowo uprawiające gimnastykę. Trampoliny o zastosowaniu amatorskim bezwzględnie powinny siatkę posiadać – absolutnie bezdyskusyjne jest to w przypadku udostępniania trampoliny dzieciom. pod względem sposobu montażu siatki zabezpieczające dzieli się na:
- zewnętrzne – zakłada się je wzdłuż zewnętrznych krawędzi trampoliny, bardzo skutecznie zapobiegają one upadkom,
- wewnętrzne – montowane są w taki sposób, by użytkownik nie miał bezpośredniej styczności ze stelażem trampoliny, co zapobiega dostaniu się stóp pomiędzy sprężyny i chroni przed potłuczeniami; jest to zatem rozwiązanie o wiele bardziej praktyczne niż siatka zewnętrzna.
Konserwacja trampoliny
Jakość trampoliny oraz korzystanie z niej zgodnie z przeznaczeniem to podstawowe czynniki decydujące o jej żywotności. Nie bez znaczenia jest tutaj jednak również i odpowiednia konserwacja, która jest niezbędna, by utrzymać sprzęt w dobrej kondycji. Należy zatem systematycznie wykonywać następujące czynności:
- czyścić trampolinę, używając do tego specjalnych środków przeznaczonych do pielęgnacji tego typu sprzętu,
- sprawdzać mocowania sprężyn i ich osłon, batut, nóżek i siatki,
- przechowywać trampolinę w sprzyjających ku temu warunkach – dotyczy to w szczególności trampolin ogrodowych, na okres jesienno-zimowy w żadnym wypadku nie powinno się ich zostawiać na dworze.
Czy trampolina ma wady?
Podobnie jak każdy inny sprzęt treningowy, tak i trampolina nie jest pozbawiona pewnych wad. Oto niedogodności, jakie trzeba mieć na względzie, decydując się na jej zakup:
- Ćwiczenia na trampolinie nie są odpowiednie dla wszystkich.
- Trampolina wymaga przestrzeni, przy czym ważne jest także to, by mieć miejsce na jej przechowywanie.
- Porządna trampolina to większy wydatek.
- Nieodpowiednia bądź niezabezpieczona trampolina niesie ryzyko upadków i kontuzji.
Więcej sprzętów do fitnessu znajdziecie Państwo w dziale "sprzęt fitness".