Ćwiczenia na trampolinie
Skakanie na trampolinie to świetna zabawa dla małych i dużych. Taka rozrywka dorosłym pozwala poczuć się jak dziecko. Energetyczne podskoki to także doskonały zamiennik nudnych ćwiczeń i sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Poniżej dowiesz się wszystkiego o trampolinach.
Podział trampolin
Trampoliny podzielone są ze względu na ich przeznaczenie. Są to dwie grupy: trampoliny ogrodowe oraz trampoliny fitness. Pierwsze z nich, mają dość sporą średnicę. Ze względu na swój charakter, przechowywane są na dworze. Dlatego też mają lepszą odporność na światło UV i wilgoć. Nadają się szczególnie dla dzieci. Trampoliny fitness spotykane są przeważnie w klubach fitness. Z takiej trampoliny może korzystać jedna osoba. Popularne ostatnio stały się zajęcia jumping, które bazują na podskokach. Z łatwością można wykonywać na nich ćwiczenia nawet w domu — ze względu na małe rozmiary trampolin. (średnica trampolin)
Zalety skakania na trampolinie
Trening na trampolinie sprawi, że:
- wysmuklisz sylwetkę
- odchudzisz się
- poprawisz swoją kondycję
- rozwiniesz koordynację ruchową i równowagę
- pobudzisz organizm do działania
- ujędrnisz mięśnie brzucha, nóg, pośladków
- zmniejszysz poziom stresu
Trampolina to nie tylko zabawa dla dzieci, ale także dorosłych, kobiet i mężczyzn. Skoki pobudzają krążenie krwi i przyśpieszają metabolizm, Wszystkie te czynniki powodują, że ćwiczący, podczas aktywnego spędzania wolnego czasu, zrzuca zbędne kilogramy.
Jakie ćwiczenia wykonywać na trampolinie?
- skok — trzymając ręce prosto, wzdłuż ciała, wykonujemy skok w górę
- skok z wykopem — wyskakując, podnosimy jedną nogę i prostujemy ją w powietrzu, w taki sposób, jakbyśmy chcieli kogoś kopnąć; wracając do pozycji wyjściowej prostujemy i łączymy razem obie nogi; ćwiczenie wykonujemy naprzemiennie, zmieniając nogi
- pajacyki — podskakują do góry, wykonujemy nadzwyczajne pajacyki
- rozciąganie — podskakując do góry, "wyrzucamy" ręce w górę, jak najdalej się da
- wyskok z lądowaniem na pośladkach i odbiciem do góry
- wyskok z lądowaniem na kolanach i odbiciem do góry
- wyskok z łączeniem łokcia i przeciwległego kolana
- bieg w miejscu
Po skończonych ćwiczeniach zalecane jest wykonanie paru ćwiczeń rozciągających.
A może jumping?
Jumping są to zajęcia, polegające na energicznym podskakiwaniu w rytm muzyki. Ich zadaniem jest wzmocnienie ciała i kształtowanie idealnej sylwetki. Ćwiczenia te doskonale zastępują trening cardio. Taki wysiłek pozwala, w ciąg godziny, spalić nawet 1000 kcal. Taki trening sprawia, że pośladki unoszą się i ujędrniają, wzmacniają się mięśnie brzucha i modelują mięśnie nóg. Jumping wpływa także na koordynację ruchową, gibkość i samopoczucie ćwiczącego.
Czy trampolina będzie odpowiednia dla dziecka?
Jak najbardziej. Skakanie na trampolinie mają wpływ na prawidłowy rozwój motoryki u dzieci oraz koordynację ruchowo — wzrokową. Jest to także sposób na rozładowanie nagromadzonej energii i przepis na świetną zabawę. Należy jednak pamiętać, że dla dziecka odpowiedniejsza będzie trampolina ogrodowa. Bardzo ważne jest, aby w czasie zabawy, dziecko było pod opieką dorosłego.
Kiedy nie wolno skakać na trampolinie?
Przeciwskazaniem jest okres ciąży i połogu. Wtedy najczęściej kobiety chcą powrócić do sylwetki i formy sprzed ciąży. Trampolina, gwarantując szybkie spalanie, jest bardzo "kuszącym" rozwiązaniem. Jednak w takim stanie, nie jest możliwe podjęcie się tego typu aktywności. Nie wskazanie jest także, aby z trampolin korzystały osoby cierpiące na choroby:
- stawów
- układu oddechowego
- nadwagę
- problemy z krążeniem
- ogólny zły stan zdrowia.
Należy jednak pamiętać, że każda aktywność fizyczna, nawet skakanie na trampolinie, musi zostać wcześniej skonsultowane z lekarzem.