Czy drążek rozporowy to dobry wybór?
W dzisiejszych czasach, zważając na sytuację pandemiczną w kraju i na świecie, większość ludzi decyduje się na ćwiczenia wykonywane bezpiecznie, w domu. Jednym z niezbędnych elementów każdej domowej siłowni jest drążek rozporowy - najłatwiejszy w użyciu i nadający się do każdego treningu. Czy są tak samo efektywne jak tradycyjne drążki montowane do ściany?
Jaka jest różnica między drążkiem rozporowym a drążkiem na ścianę?
Drążek do ćwiczeń zazwyczaj montowany jest do ściany. Do tego konieczne jest posiadanie większej przestrzeni do ćwiczeń oraz zamontowanie sprzętu na ścianie. Alternatywą dla drążków montowanych na ścianie są drążki rozporowe. Zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Do ich zamontowania nie jest potrzebne wiercenie otworów w ścianach i ingerowanie w ich wygląd. Nie wymaga także specjalnie wydzielonej, dodatkowej przestrzeni do ćwiczeń. Jego konstrukcja idealnie utrzymuje się w futrynie drzwi. Możliwe jest to dzięki sile rozporowej.
Na jakie mięśnie wpływają ćwiczenia na drążku rozporowym?
Najczęściej na drążku rozporowym wykonuje się podstawowe ćwiczenia takie jak zwisy, różnego rodzaju podciąganie, a także unoszenie nóg czy dipsy. Takie ćwiczenia wzmacniają głównie mięśnie ramion oraz pleców, ale także dolnych partii mięśniowych - brzucha, nóg czy pośladków. Dołożenie dodatkowego akcesorium, np. taśmy lub gumy znacznie rozszerza możliwości treningowe osoby trenującej. Wtedy do ćwiczeń zaangażowane są także inne partie mięśniowe.
Drążek rozporowy - jak dobrze wybrać?
Podczas wyboru sprzętu, jakim jest drążek do ćwiczeń, pod uwagę należy wziąć kilka istotnych kwestii.
- maksymalna waga użytkownika - podczas wyboru drążka, należy wziąć pod uwagę swoją wagę. Jest to dość istotne, tak aby nie uszkodzić drążka i nie wyrządzić sobie krzywdy.
- jakość wykonania - całość konstrukcji drążka powinna być wykonana z wysokiej jakości metalu lub stali. To gwarantuje, że będzie trwały i solidny.
- zakończenia drążków - ważne jest także, aby zakończenia pokryte były miękkim materiałem, tak aby nie dopuścić do uszkodzenia futryny.
- drążek z regulacją - lepszym wyborem jest drążek, który ma możliwość regulacji szerokość. Taka opcja daje dużo większe możliwości jeśli chodzi o miejsce wykonywani treningu.
Montaż drążka rozporowego
Zamontowanie drążka rozporowego nie jest trudne. W środku takiego drążka znajduje się system rozporowy. System ten regulowany jest poprzez okręcanie nim do przodu bądź do tyłu, co powoduje zwężanie lub rozsuwanie regulacji w drążku. Przed kupnem warto zorientować się w jakim zakresie regulowany jest drążek i pod tym względem dopasować go do własnych preferencji. Taki drążek można w każdej chwili zdjąć, co jest zdecydowanie dużym udogodnieniem.
Najpopularniejsze ćwiczenie na drążku rozporowym - podciąganie
Kombinacji ćwiczeń na drążkach rozporowych jest wiele. Poniżej przedstawiamy jedno z najpopularniejszych, czyli podciąganie. To ćwiczenie można wykonywać na różne sposoby - nachwytem lub podchwytem. Nachwyt to uchwycenie drążka, tak że dłonie ćwiczącego są na wierzchu (tak jak na zdjęciu obok). Ten chwyt mocniej angażuje do pracy mięśnie pleców. Podchwyt natomiast to chwyt od zewnątrz drążka (w odniesieniu do ćwiczącego). Jest on zdecydowanie łatwiejszy do wykonania. Głównym celem podchwytu jest trening mięśni ramion, szczególnie bicepsów.
Wracając do pytania zadanego w tytule artykułu - czy drążek rozporowy to dobry wybór? - jesteśmy zdecydowanie na tak. Ćwiczenia na drążku rozporowym to doskonały sposób na wymodelowanie mięśni pleców, ramion oraz brzucha. Sprzęt nie zajmuje dużo miejsca, może być używany w domu, ale także na siłowni. Zdecydowanie polecamy taki zakup!