Domowe place zabaw - czy warto?
Najlepsze rozwiązanie dla dziecka to zabawa na świeżym powietrzu. Dziecko musi się "wyszaleć", aby rozładować nadmiar energii. Nie zawsze dwa krzesła przykryte kocem i poduszki czy pusty karton po meblach są wystarczająco ciekawe dla dzieci. Przydomowe ogrody też nierzadko są małe i niewymiarowe. Same zabawki często nudzą się dzieciom. Co jednak zrobić, gdy pogoda na zewnątrz nie dopisuje? Najciekawszym rozwiązaniem dla dzieci będzie budowa tzw. domowego placu zabaw. Jak się za to zabrać?
Z jakich elementów zbudować domowy plac zabaw?
Podstawą domowego placu zabaw są drabinki gimnastyczne. Wiele modeli można rozbudować o różne akcesoria takie jak koła gimnastyczne, huśtawki lub siatki do wspinaczki. Tak wyposażona drabinka wystarcza do codziennych wygłupów i wygibasów podczas zabaw. Na rynku są także gotowe domowe place zabaw. Zalecamy również kupno materacy, które zabezpieczą dziecko przed ewentualny upadkiem. Jak można zbudować taki plac zabaw? Wystarczy odpowiednio przymocować wyżej wymienione elementy i cieszyć się z radości dzieci. Można także kupić gotowy zestaw domowego placu zabaw, który nieco różni się od drabinek gimnastycznych.
Jak bezpiecznie korzystać z domowego placu zabaw?
Podczas przebywania na placu zabaw, czy to na osiedlu, czy też w domu trzeba pamiętać o bezpieczeństwie dzieci. Dziecku należy dać się wyszaleć, tak aby nauczyło się tzw. oceny ryzyka, aby sprawdziło swoje umiejętności. To nie może odbyć się bez kilku wywrotek, siniaków i ran. Niektóre kwestie bezpieczeństwa może rozwiązać materac. Podczas upadku odpowiednio ochroni dziecko. Nie zwalnia to jednak roli rodzica, który powinien czuwać i uważnie obserwować dziecko podczas zabaw. Kontrola nad dzieckiem powinna być jednak prowadzona z umiarem, tak aby dziecko także miało szanse poznać co jest dla niego dobre, a co złe. Odpowiednia konserwacja drabinek i domowych placów zabaw jest również ważna. Warto od czasu do czasu dokręcić śrubki, posprawdzać stabilność sprzętu czy "wyłapać" ewentualne drzazgi, które pojawiają się naturalnie na drewnianych elementach.
Zaleta domowego placu zabaw
- wzmacnianie mięśni
- ćwiczenia koordynacji i kontroli ciała
- regularny ruch
- nauka pokonywania trudności
- wzmacnianie charakteru dziecka
Domowy plac zabaw - jak może przydać się dziecku?
Dlaczego dzieci tak chętnie korzystają z placu zabaw? Dlaczego tak ciężko jest je stamtąd zabrać? Wszystko to dlatego, że dzieci czują się tam wolne, poprawiają swoje zdolności, spotykają swoich rówieśników. Zabawa na domowym placu zabaw dla dzieci to pewność prawidłowego rozwoju. Łatwo się go przenosi, co ułatwi pilnowanie dzieci podczas prac domowych w różnych pomieszczeniach, bez ograniczania zabaw do jednego pokoju. Mniejszym dzieciom może pomóc podczas nauki chodzenia. Nauczy jak koordynować ruchy. Często taka wolna przestrzeń w domowym placu zabaw może być kreatywnie wykorzystana przez dzieci. Dołożenie własnych elementów, stworzenie swojego kąta zabaw to świetny sposób na rozwój dziecięcej wyobraźni.
Nie każdy w swoim domu ma ogród, na tyle duży, aby dzieci mogły się w nim porządnie wyszaleć. Wtedy warto wydzielić dzieciom przestrzeń, stworzoną specjalnie dla nich, żeby mogły tam wyładować nadmiar energii. Domowy plac zabaw to także świetny pomysł na prezent. Z pewnością zadowoli każde dziecko, co jest ważne dla każdego rodzica.