Drabinki gimnastyczne - nie tylko dla dzieci
Drabinki gimnastyczne — wszyscy dobrze pamiętamy je z lekcji wychowania fizycznego. Wykonywanie licznych zwisów lub rozciągnięć wielu zniechęciło. Niepotrzebnie. Korzyści płynące z ćwiczeń na drabinkach gimnastycznych są obiecujące. Każdy marzy o idealnej postawie lub wzmocnionych mięśniach. Zakup drabinki gimnastycznej do domu dla dzieci, jak i dorosłych naprawdę się opłaci.
Jakie ćwiczenia wykonuje się na drabince gimnastycznej?
W głównej mierze drabinki gimnastyczne używane są do rozgrzewek, np. przed właściwymi zajęciami na WFie. Stosowane są też podczas zajęć korekcyjnych i rehabilitacyjnych w celu uzyskania dawnej sprawności. Do odpowiedniego przygotowania przed występem akrobata ćwiczy właśnie na drabinach gimnastycznych. Pomagają one również w uzyskaniu równowagi podczas stania na rękach. Jednak przede wszystkim dużo radości czerpią z nich małe dzieci, którym drabinki służą do dobrej zabawy.
Drabinki gimnastyczne — dla kogo?
Drabinki treningowe używane są nie tylko przez dzieci do zabawy, wspinaczek i ćwiczeń, ale również przez dorosłych do wszelkiego rodzaju ćwiczeń. Wykorzystywane są często w gabinetach rehabilitacyjnych do specjalistycznych ćwiczeń dla pacjentów po urazach lub poważnej chorobie. Przydatna jest również dla osób, które profesjonalnie uprawiają gimnastykę lub akrobatykę.
Efekty ćwiczeń na drabinkach gimnastycznych
Ćwiczenia na drabince do ćwiczeń dla dorosłych przynoszą efekty takie jak:
- większa elastyczność i gibkość ciała
- poprawa stanu kręgosłupa
- wzmocnienie mięśni ramion, brzucha, pośladków i nóg
- lepsza ruchomości stawów
- prawidłowa postawa ciała
Drabinki gimnastyczne u dzieci wpływają na koordynację ruchową, zręczność i sprawność fizyczną. W tym przypadku zabawa pełni też rolę rozwijającą dziecko fizycznie.
Czym drabinki gimnastyczne różnią się między sobą?
Głównymi kryteriami, którymi drabinki różnią się między sobą, jest materiał i sposób montowania. Drabinki gimnastyczne, ze względu na wykonanie, dzielą się na metalowe i drewniane. Te pierwsze używane są na siłowniach i placach zabaw, a drewniane w salach gimnastycznych oraz gabinetach rehabilitacyjnych. Montowane są do ściany bądź sufitu. Obie opcje są bezpieczne. Drabinki różnią się też wymiarami, szczególnie szerokością w zakresie od 60 do 90 cm.
Gdzie może przydać się drabinka gimnastyczna?
Drabinki do ćwiczeń przede wszystkim używane są przez dzieci, w domu. Zmieszczą się w pokoju dziecięcym, zapewniając pociechom sporo rozrywki. Nie zajmują dużo miejsca, wystarczy tylko fragment ściany. Są bezpieczne w użytkowaniu. Drabinki widoczne są również na placach zabaw, wykonane z metalu, odpornego na różne warunki atmosferyczne. Przydatne są podczas zajęć w gabinetach rehabilitacyjnych. Drabinki gimnastyczne swoją popularność zyskały dzięki szkołom, w których są podstawą wyposażenia sal gimnastycznych. Mogą one tworzyć pojedyncze stanowiska do ćwiczeń, jak i rzędy składające się z kilku stanowisk.
Dodatki do drabinek gimnastycznych
W wielu ćwiczeniach sama drabinka nie wystarcza. Aby urozmaicić często monotonne ćwiczenia na drabinkach gimnastycznych, poleca się zakup:
- poręczy do ćwiczeń
- ławki treningowej
- drążka do podciągania
- taśmy
Dodatkową atrakcją dla dzieci może okazać się zakup dodatków takich jak:
- kółko gimnastyczne
- lina do wspinania z huśtawką
Drabinki treningowe są na tyle uniwersalne, że stosowane są w szkołach, na siłowniach, a nawet w domach. Umożliwienie wykonania wielu ćwiczeń, a nawet leczenia niektórych kontuzji, gwarantuje że zakup drabinki gimnastycznej będzie inwestycją na lata.