Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych i sprawić, by stały się dobrym nawykiem na cały rok?
2018-01-22
Aby odpowiedzieć na pytanie jak wytrwać w sportowych postanowieniach noworocznych i sprawić by stały się one elementem naszego życia, najpierw należy zastanowić się dlaczego nie potrafimy wytrwać w postanowieniu i dlaczego się poddajemy. Wydaje się, że głównym czynnikiem jest tu brak silnej woli i lenistwo. Być może w niektórych przypadkach tak jest, jednak częstszym powodem jest postawienie sobie zbyt wygórowanego postanowienia, nieodpowiednie przygotowanie do jego realizacji bądź też jego realizacja w nieodpowiedni sposób. Poniżej przedstawiamy główne zasady, które są niezbędne do tego, by postanowienie noworoczne związane ze sportem przeistoczyło się w pasję i na stałe stało się elementem naszego życia.
Wyznaczenie celów możliwych do osiągnięcia
W pierwszej kolejności, aby wytrwać w postanowieniu noworocznym, należy zastanowić się nad postawionym celem: czy jest on w ogóle realny do osiągnięcia? Przykład: osoba, która waży 100 kg, postanowi sobie że chce schudnąć w dwa miesiące 50 kg. Jest to niemożliwe, a przynajmniej baaardzo niezdrowe i ryzykowne. Po jakimś czasie stwierdzi, że skoro i tak nie uda jej się osiągnąć zamierzonego efektu, to nie ma sensu w dalszym ciągu wysilać się i odmawiać sobie "przyjemności". Musimy postawić sobie cel, który mamy szansę poprzez pracę nad sobą osiągnąć. Ważne jest także, by stawiane cele były krótkoterminowe: obejmowały krótki okres czasu, np. miesiąc - dwa miesiące, natomiast należy wystrzegać się celów długoterminowych, ponieważ wtedy ciężko w nich wytrwać. Jeśli zrealizujemy cel krótkoterminowy - przedłużamy go o kolejny okres, a w razie potrzeby odpowiednio modyfikujemy. W ten sposób sprawimy, że osiągnięcie zamierzonego efektu jest blisko, nie jest "abstrakcją".
Określenie sposobu realizacji celu i odpowiednie przygotowanie się do zrealizowania postanowienia
Musisz określić, w jaki sposób chcesz osiągnąć zamierzony cel: czy sam masz odpowiednią wiedzę, która pozwoli w bezpieczny sposób realizować postanowienie, czy też powinieneś skorzystać z pomocy specjalisty, np. trenera lub/i dietetyka. Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy z tego zakresu, lepiej skorzystać z pomocy innych, ponieważ nierozsądne treningi, nieodpowiednie korzystanie ze sprzętów siłowych czy sprzętów fitness i zła dieta mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie. Warto znaleźć trenera, który oprócz wiedzy z zakresu treningów ma także wiedzę z zakresu dietetyki (obecnie wielu trenerów posiada wiedzę w obu tematach). Wtedy to, oprócz planu treningowego otrzymasz plan żywieniowy. Pamiętaj że dieta to nie głodówka i nie warto na własną rękę kombinować, dieta musi być zbilansowana i musi zawierać posiłki, które dostarczą nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych.Wkomponuj trening w rytm swojego dnia
Nie koniecznie musisz trenować codziennie. Pamiętaj, że najważniejsza jest systematyczność. Najlepiej, jeśli zdecydujesz się na treningi 2-3 razy w tygodniu po około 60 min (zamiast siedzenia przed telewizorem). Po jakimś czasie stałoby się to dla Ciebie rutyną, treningi "weszłyby Ci w krew", a czasem, jeśli przychodzi kryzys i nie masz siły i ochoty przeprowadzić treningu - zmuś się, nie odpuszczaj. Jest to bardzo ważne, ponieważ systematyczność to podstawa. Warto też różnicować swoje treningi, nie wykonywać monotonnie tego samego, ale to zostawiamy już trenerom.Wytrwać w postanowieniu to wyzwanie, ale najważniejsze jest ułożenie sobie wszystkiego w głowie: ułożenie planu realizacji i wytrwania w postanowieniu oraz uwierzenie w to, że można. Wtedy jest szansa, że postanowienie noworoczne przeistoczy się w zdrowy nawyk! Powodzenia!
Pokaż więcej wpisów z
Styczeń 2018