Pas kulturystyczny - jak wybrać?
Podczas wykonywania niektórych ćwiczeń przydatne jest uzupełnienie ich o pas kulturystyczny, który m.in. zabezpiecza kręgosłup ćwiczącego. Jak go wybrać? Na co zwrócić uwagę? Do jakich ćwiczeń się nadaje? Czy będzie odpowiedni dla osób początkujących? Poniżej odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.
Trening w pasie czy bez?
Trenujący często zastanawiają się czy ćwiczenia powinny być wykonywać w pasie kulturystycznym czy bez. Rozstrzygając ten dylemat, należy wziąć pod uwagę kilka cennych wskazówek. Z pewnością pas do ćwiczeń nie jest polecany osobom początkującym. Pierwsze ćwiczenia polegają na wyrobieniu techniki oraz wzmacnianiu mięśni, skupiając się na mięśniach, które wzmacniają kręgosłup. Najbardziej narażone są podczas wykonywania ćwiczeń z dodatkowym obciążeń, więc w przypadku bardziej zaawansowanych użytkowników. To jak bardzo obciążona jest dana część kręgosłupa, zależy od przyjętej podczas treningu pozycji, która określa faktyczną wartość siły nacisku. Zwiększa to ryzyko wystąpienia przepukliny lub wysunięcia się dysku. Pas kulturystyczny skutecznie pomaga wyeliminować tego typu skutki. Założenie pasa powoduje, że wrasta ciśnienie w tłoczni brzusznej, co z kolei gwarantuje lepszą stabilizację kręgosłupa.
Jakie wady ma pas kulturystyczny?
Kupując pas kulturystyczny do ćwiczeń trzeba wziąć pod uwagę, że tak jak każdy przedmiot, tak i pas do ćwiczeń siłowych ma kilka niedoskonałości, a niekoniecznie wad. Przede wszystkim, tak jak zostało to wspomniane wcześniej, pasy kulturystyczne nie będą odpowiednie dla osób początkujących. Przeznaczone są tylko do ćwiczeń z o większym obciążeniem - nie sprawdzą się w każdym treningu. Zaleca się także, aby pas do ćwiczeń był noszony jak najkrócej. Dłuższe użytkowanie może osłabić mięśnie stabilizujących, co może przełożyć się na większą podatność na kontuzje. Ważny jest również dobór rozmiaru - za luźny nie będzie odpowiednio opinać mięśni, natomiast za ciasny wbije się za mocno w skórę i może spowodować jej otarcia. Pas kulturystyczny warto zakupić w profesjonalnym sklepie, gdzie sprzedający fachowo doradzi i podpowie.
Zalety ćwiczeń z pasem kulturystycznym
Używanie pasa kulturystycznego podczas ćwiczeń gwarantuje bezpieczeństwo. Odpowiednio ustabilizowany kręgosłup to mniejsze ryzyko wystąpienia ewentualnych kontuzji. Zazwyczaj użytkowany jest podczas ćwiczeń siłowych, ponieważ ułatwia wykonanie wielu ćwiczeń.
Jak dobrze założyć pas?
Ważnym aspektem podczas ćwiczeń z pasem kulturystycznym jest jego prawidłowe noszenie. zapinanie pasa odbywa się wydechu z lekko wciągniętym brzuchem. Zacisnąć należy go jak najmocniej. Luz powinien być jak najmniejszy. Tak dociśnięte mięśnie brzucha sprawiają, że ćwiczący zmuszony jest oddychać przy pomocy klatki piersiowej. Dobrze dopasowany pas do ćwiczeń kulturystycznych nie krępuje ruchów ćwiczącego. Zabronione jest noszenie go przez cały trening, gdyż może wyrządzić więcej szkód, niż korzyści.
Rodzaje pasów
Pasy kulturystyczne rozróżnia się przede wszystkim ze względu na ich rozmiar - szerokość oraz długość. Pasy dzielą się także ze względu na materiał, z którego je wyprodukowano. Można wybrać pas:
- skórzany - wykonany ze skóry naturalnej, bardziej wytrzymały
- syntetyczny - wykonany z materiałów takich jak nylon lub neopren
Pasy do ćwiczeń siłowych można również rozróżnić ze względu na sposób zapinania. Można zapinać je na rzepy lub klamrę. Na rynku są też pasy do ćwiczeń, które zakłada się bezpośrednio na ciało lub ubranie treningowe.
Jakie ćwiczenia wykonać z pasem kulturystycznym?
Pas kulturystyczny ułatwia wykonanie ćwiczeń takich jak podnoszenie ciężarów, zarzucanie obciążeń na klatkę piersiową, przysiady czy wyciskanie sztangi.
Poniżej przedstawiamy listę przykładowych ćwiczeń:
- martwy ciąg
- przysiady ze sztangą
- uginanie ramion ze sztangą
- wyciskanie sztangi nad głową
- wyciskanie sztangi leżąc
Jak dbać o pas kulturystyczny?
Tak jak każdy sprzęt, tak i pas do ćwiczeń kulturystycznych wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Najważniejsze to zachować odpowiednią higienę i przecierać pas wilgotną szmatką, bez użycia detergentów. by po każdym treningu pas do ćwiczeń mógł swobodnie wyschnąć w temperaturze pokojowej.
Wymianie podlega pas, na którym widoczne są ślady użytkowania, przetarcia, jest już przez pewien czas użytkowany. Nie nadaje się do użytku, ponieważ w takim stanie nie spełnia już swojego zastosowania.
Pas kulturystyczny do ćwiczeń nie jest niezbędnym sprzętem w siłowni, ale znacznie poprawia siłę osoby ćwiczącej. Odpowiednio używany może przynieść efektywne rezultaty.