Piłkarzyki - czy sprawdzają się w domu?
2018-12-12
Obecnie na rynku pełnowymiarowe piłkarzyki są dostępne już od 300-350 zł. Ne są więc bardzo dużym wydatkiem jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że mogą stanowić rozrywkę dla całej rodziny, bez względu na pogodę czy też porę dnia. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Jakie są zalety ich użytkowania?
Na czym polega gra w Piłkarzyki?
Tak, jak naprowadza nazwa, gra w Piłkarzyki imituje mecz piłkarski. Gracze za pomocą drążków - prowadnic wprawiają piłkarzy w ruch. Tak jak w prawdziwym meczu, są dwie bramki, bramkarze i zawodnicy. W grze jest jedna piłka, którą trzeba wbić przeciwnej drużynie do bramki. Wygrywa oczywiście ta drużyna, która zdobędzie więcej goli. W większości modeli murawa jest zielona, tak jak na prawdziwym boisku, dzięki czemu graczowi lub obserwatorowi łatwiej sobie wyobrazić, że to prawdziwy mecz - dzięki czemu emocje są zdecydowanie większe!
Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni model dla siebie i swoich bliskich?
Podczas wyboru stołu piłkarskiego do domu, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Należą do nich:- Wymiary boiska - pełnowymiarowe boisko stołu piłkarskiego ma wielkość 118 x 68 cm. Takie piłkarzyki są najczęściej spotykane na rynku, jednak spotyka się również mniejsze. Mniejsze są przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży ale nic nie stoi na przeszkodzie by korzystali z niego także dorośli.
- Waga stołu - jest bardzo ważna, ponieważ w głównej mierze od niej uzależniona jest stabilność stołu. Jeśli stół ma być użytkowany głównie przez osoby dorosłe - jego waga powinna wynosić minimum 80 kg. Jeśli natomiast głównymi graczami będą dzieci i młodzież a sporadycznie dorośli - stół może być lżejszy.
- Prowadnice - czyli drążki, na których znajdują się piłkarze. Wyróżnia się prowadnice przelotowe oraz teleskopowe. W stołach turniejowych stosowane są prowadnice przelotowe, z tej racji, że są szybsze. Wychodzą one na drugą stronę stołu. Natomiast prowadnice teleskopowe są znacznie bezpieczniejsze, ponieważ nie wychodzą na drugą stronę stołu tylko "zwijają się" jak teleskop., jednak są wolniejsze od przelotowych. Jeśli głównymi użytkownikami stołu piłkarskiego będą dzieci, warto kupić stół z prowadnicami przelotowymi ze względu na bezpieczeństwo, z kolei jeśli będą to dorośli - warto zakupić prowadnice przelotowe - dla szybszej gry.
- Wysokość stołu - to ważny parametr wpływający na komfort gry. Jeśli ze stołu korzystać będą zazwyczaj dorośli, wysokość powinna mieścić się w granicach 75-100 cm. Natomiast jeśli grać będą głównie dzieci, warto kupić stół nieco niższy lub z regulowaną wysokością nóżek.
Na co dodatkowo zwrócić uwagę?
Dodatkowo, warto zwrócić uwagę również na:- Pokrycie płyty boiska. Najczęściej spotykane są blaty laminowane i ze szkła hartowanego. Blaty laminowane są zdecydowanie tańsze i częściej stosowane. Jednak mają wady - są mniej odporne, mniej trwałe niż blaty pokryte szkłem hartowanym. Szkło hartowane jest gwarancją trwałości płyty boska, sprawia także, że ruch piłeczki podczas gry jest nieco szybszy, jednak stoły takie są droższe.
- Piłkarzyki na prowadnicach. Mogą być mocowane na dwa różne sposoby: zamocowane na prowadnicach przy pomocy śrub, lub też bezpośrednio odlewane na drążku. Druga opcja zapobiega przesuwaniu się piłkarzy na drążku, przez co gra jest stabilniejsza. Jednak figurki montowane śrubami na drążku mają taką zaletę, że w razie ułamania/pęknięcia gracza, bez problemu można go wymienić na nowy.
Jakie zalety ma gra w piłkarzyki? Czego uczy?
Gra w piłkarzyki niesie za sobą wiele zalet. Wbrew pozorom również pełni funkcję edukacyjną. Jak to możliwe? Otóż podczas rozgrywek dziecko/człowiek uczy się zdrowej rywalizacji przez zabawę. Jest ona niezmiernie ważna na każdym etapie życia: czy to w szkole, w domu czy w pracy. Podczas tego typu rozgrywek gra się fair play, co również kształtuje prawidłowe podejście w życiu.Poza tym,w czasie gry w piłkarzyki można trenować precyzję. By trafić piłeczką do bramki, zablokować przeciwnika czy obronić strzał, trzeba wykazać się nie lada dokładnością. By wygrać, trzeba się postarać, a to mobilizuje do jak najbardziej precyzyjnych ruchów, co później ma przełożenie również w innych dziedzinach życia.
Gra polega na grze zespołowej. Drużynę tworzą dwie osoby. Zwycięstwo nie zależy tylko od nas ale również od drugiej osoby z drużyny. Trenując w ten sposób, gracze uczą się gry zespołowej, zbiorowej odpowiedzialności oraz wspólnego przeżywania zwycięstw i porażek.
Podczas gry ważna jest także szybkość i zwinność. Jeśli chce się wygrywać - trzeba ciągle udoskonalać się w tych aspektach. Z meczu na mecz gracz wykazuje się coraz lepszą zwinnością i spostrzegawczością. Ta cecha jest bardzo przydatna również w życiu. Trzeba mieć oczy dookoła głowy!
Ogólny podział piłkarzyków:
Piłkarzyki można podzielić według kryterium przeznaczenia, są to:- piłkarzyki zarobkowe i niezarobkowe - zarobkowe są przeznaczone do różnego typu lokali, gdzie aby zagrać, należy wrzucić monetę lub żeton. Takie piłkarzyki można spotkać w barach, restauracjach, ośrodkach wypoczynkowych, hotelach, przy zbiornikach wodnych, plażach, ogólnie wszędzie tam, gdzie są chętni na taką formę rozrywki.
- piłkarzyki turniejowe i rekreacyjne - piłkarzyki turniejowe są to piłkarzyki, na których rozgrywane są turnieje. Są to profesjonalne piłkarzyki, ich cena jest dość wysoka (od około 3.000 zł). Piłkarzyki rekreacyjne z kolei to piłkarzyki idealne do domu, do rozgrywek z rodzina i znajomymi. Właśnie ten rodzaj piłkarzyków ma najszerszą ofertę na rynku. Bez problemu można znaleźć odpowiedni dla siebie, w odpowiedniej cenie (już od 300 zł).
Podsumowując, piłkarzyki to wspaniała forma spędzenia aktywnie czasu z rodziną czy też znajomymi. Można grać z dziećmi, dziadkami, rodzicami, przyjaciółmi, na pewno każdy odnajdzie wtedy w sobie coś z dziecka. Co ważne, można grać bez względu na pogodę czy porę dnia, Kiedy tylko się chce, a przy tym szlifować zwinność i umiejętność gry zespołowej.
Pokaż więcej wpisów z
Grudzień 2018