Wyposażenie sali gimnastycznej w szkole - niezbędne sprzęty i akcesoria
Wszyscy pamiętają jak w podstawówce lub szkole średniej wyglądały sale gimnastyczne, na których odbywały się lekcje wychowania fizycznego. Charakterystyczne były drewniane drabinki na ścianach, materace lub piłki lekarskie. Dzisiaj niewiele się zmieniło. W co można jeszcze wyposażyć salę gimnastyczną?
Sprzęt sportowy do szkoły to przede wszystkim akcesoria do gimnastyki, fitnessu, lekkoatletyki, na zajęcia korekcyjne, do szkolnych siłowni. Nie może także zabraknąć akcesoriów do zadań specjalnych takich jak stojaki, pompki do piłek, których zadaniem jest ochrona zakupionego sprzętu.
Drabinki gimnastyczne
Drabinki gimnastyczne drewniane lub metalowe są podstawowym wyposażeniem sali gimnastycznej w każdej szkole — czy to podstawowej, czy średniej. Służą przede wszystkim do ćwiczeń. Mogą to być brzuszki, podciąganie, rozciąganie nóg. Głównie są to ćwiczenia bazujące na masie własnego ciała. Drabinki gimnastyczne polecane są także do przeproawdzania rozgrzewek, ćwiczeń korekcyjnych, rozciągających i wzmacniających. Ich wykonywanie ma duży wpływ na rozwój ruchowy dzieci i młodzieży oraz prawidłową postawę ciała.
Przeszkody, pachołki
Sprzęt taki jak przeszkody i pachołki treningowe używany jest przeważnie podczas gier i zabaw polegających na rywalizacja, wyścigach, podczas organizacji zawodów, do tworzenia torów przeszkód. Rywalizacja na zajęciach to dla dzieci istna rozrywka i przypływ pozytywnej adrenaliny. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie i poprawiają zwinność nóg. Doskonale rozwijają zdolności motoryczne dzieciaków, a także umiejętności współpracy w grupie.
Stół do tenisa i akcesoria
Tenis stołowy to jedno z najbardziej ulubionych zajęć młodzieży na lekcjach w-f. Według nich jest to najlżejsza forma tego przedmiotu w szkole. Jednak jest to nieprawdą. Podczas gry, trzeba być skupionym. Ważna jest także zwinność. Szybka reakcja uchroni przed straconym punktem. A więc jest to gra strategiczna, wymagająca myślenia i zaangażowania. Konieczny jest także ruch, przemieszczanie się w kierunku lecącej piłki oraz odpowiedni ruch nadgarstkiem, tak aby piłka odbiła się i wleciała na pole przeciwnika. Do tenisa stołowego konieczne jest posiadanie stołu tenisowego. Oprócz tego potrzebne są odpowiednie paletki i zapas piłeczek. Czasem niezbędna jest także siatka dzieląca pole gry lub pokrowiec, aby ochronić sprzęt.
Gumy oporowe
Wprowadzenie gum oporowych na zajęcia wychowania fizycznego to świetna forma rozciągania. Przyda się po skończonych lekcjach jako uzupełnienie aktywności fizycznych. Ćwiczenia z gumami mają wpływ na mięśnie głębokie, które często są zapominane i zaniedbywane. Gumy oporowe to nie tylko ćwiczenia. Układając je jedna za drugą, w łatwy sposób można stworzyć tor przeszkód bądź wyścigi.
Piłki lekarskie
Piłki lekarskie to nie tylko rzuty w tył, przód. To także zastępnik obciążenia np. przy wykonywaniu brzuszków. To również dbanie o prawidłową postawę dzieci i młodzieży poprzez wprowadzenie wybranych ćwiczeń do programu wychowania fizycznego. Działają ogólnorozwojowo na dzieci i młodzież. Ćwiczenia wykonywane z piłkami lekarskimi mogą mieć charakter rehabilitacyjny, także dla dzieci z niepełnosprawnościami.
Hula hop
Hula hop to nie tylko kręcenie, ale także świetny pomysł na różnego rodzaju ćwiczenia. Można wymyślić wiele ciekawych zabaw ruchowych angażujących dzieci. Mogą to być: przeskoki, rzuty, krążenia z hula hopem. Świetnym pomysłem jest również zorganizowanie zawodów w kręceniu kołem. Z pewnością będzie to dobra zabawa. Odpowiednio wykonane ćwiczenia wpłyną na rozwój zręczności, koordynacji, zwinności oraz ogólną poprawę ruchową dzieci i młodzieży.
Inne akcesoria
Oprócz oczywistych przedmiotów takich jak piłki do gier zespołowych lub materace, do przydatnych akcesoriów na zajęciach można zaliczyć:
Szkolna sala fitness
Ciekawym urozmaiceniem zajęć wychowania fizycznego, szczególnie wśród dziewcząt, jest stworzenie kącika lub sali, na której możliwe będzie zorganizowanie ćwiczeń fitness. Takie ćwiczenia jak aerobik połączony z muzyką czy joga/pilates, na pewno będą interesującym zamiennikiem typowych ćwiczeń czy gier zespołowych, często wykorzystywanych na w-fie. Warto taką salę wyposażyć w stepy, trampoliny lub rowery stacjonarne, które urozmaicą ćwiczenia i zachęcą młodzież do ruchu także poza szkołą.
Sprzęt sportowy w świetlicy? Czemu nie!
Świetlica jest miejscem, w którym podczas przerw lub po lekcjach, przebywa sporo młodszych dzieci. Czekając na rodziców nie zawsze wiedzą co ze sobą zrobić. Dostępne tam gry planszowe, warcaby lub książki do czytania nie wystarczą, są dla nich zbyt nudne. Warto wyposażyć szkołę w sprzęt taki jak piłkarzyki lub cymbergaje. Są to interesujące gry drużynowe. Rozwijają zręczność i spryt u dzieci. W takich grach trzeba też myśleć strategicznie, jaki ruch wykonać, aby zdobyć punkt na swoją korzyść.
Ciekawe lekcje wychowania fizycznego mogą przekuć w dzieciach i młodzieży pasję do ruszania się i spędzania aktywnie czasu. Szczególnie zważając na obecną pandemię otyłości i problemów z kręgosłupem wśród dzieci. Do tego dochodzi spędzanie wolnego czasu przed komputerem lub telefonem. Aby zachęcić dzieci i młodzież do ruchu, potrzebne jest wzbudzenie w nich zainteresowania różnymi formami sportu. W takim wypadku, dobrym pomysłem jest wprowadzenie odpowiednich akcesorii na zajęcia wychowania fizycznego.
Wszystkie wyżej wymienione produkty są interesującym dodatkiem do ćwiczeń podczas zajęć wychowania fizycznego. To z kolei powoduje, że dzieci i młodzież chętniej biorą udział w tego typu zajęciach, co jest niezwykle ważne dla ich zdrowia i kondycji.