Automasaż — czym go wykonać?
Po ciężkim dniu w pracy każdy z nas potrzebuje regeneracji i odpoczynku. Nie każdy może pozwolić sobie na zabieg w profesjonalnym salonie masażu. Rozwiązaniem takiej sytuacji może być automasaż. Co to takiego, jakie akcesoria mogą się przydać i jak wykonać taki masaż?
Czym jest automasaż?
Automasaż to samodzielnie wykonany masaż od twarzy po stopy i kolana. Ugniatanie, rozcieranie, masowanie ciała ma na nie zbawienny wpływ. Automasaż oddziałuje na prace trzech układów: układ krążenia, limfatyczny i mięśniowy. Niestety nie wszystkie partie ciała jesteśmy w stanie wymasować swoimi dłońmi. Wtedy warto zakupić specjalne akcesoria, które ułatwią to zadanie.
Co potrzebne jest do wykonania automasażu?
Oprócz masażu dłońmi przydatne mogą okazać się akcesoria, dzięki którym masaż jest mocniejszy i przyjemniejszy.
Należą do nich:
Roller do masażu
Przyrząd do masowania o kształcie wałka — tak można krótko opisać roller do masażu. Jest to sprzęt głównie przeznaczony do automasażu większych części partii mieśniowych takich jak mięśnie pleców lub brzucha. Wałek może mieć różną powierzchnię oraz stopień twardości. Idealnie sprawdzi się do masowania pospinanych mięśni przedramion, ramion, karku dłoni czy stóp. Rollowanie — tak potocznie nazywa się masaż przy użyciu wałka do masażu. A więc rollowanie można wykonywać na wiele partii mięśniowych. Szczególnie polecany jest po treningach drużynowych (np. piłka nożna), treningach siłowych jako forma rozciągania i regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku.
Pistolet do masażu
Nowością są pistolety do automasażu. Swoim wyglądem faktycznie przypominają prawdziwą broń. Zakończone są wymienną końcówką, która może mieć różne faktury i twardość. Podczas masażu, silnik wprawia w ruch tę końcówkę. Jej prędkość można ustawić w zależności od indywidualnych preferencji. Pistolety do masażu świetnie sprawdzają się do rozluźnienia pospinanych mięśni, pobudzenie krążenia i poprawy mobilności ciała. Dzięki małym rozmiarom nie ma problemów z ich przechowywaniem. Szczególną popularnością cieszą się wśród fizjoterapeutów.
Piłki do masażu
Piłki działają podobnie jak rollery. Różnią się kształtem — przypominają małe piłeczki. Mają też inne działanie — skupiają się na mniejszych punktach tam, gdzie roller nie jest w stanie wykonać masażu. Doskonałe do automasażu dłoni i stóp. Występują jako osobne piłeczki lub podwójna piłka. Zazwyczaj są małe, o średnicy ok. 6-12 cm. Piłki do masażu wykorzystywane są do rozluźnienia takich mięśni jak odcinek piersiowy, mięśnie pośladków, mięśni okalających łopatki oraz bark.
Mata z wypustkami
Popularne ostatnio stały się maty z wypustkami. Wystarczy tylko ułożyć swoje ciało na macie, a wszystko dzieje się samo. Wypustki pobudzają krążenie, działają przeciwbólowo i odprężająco. Osadzone blisko siebie, dzięki temu oddziałują na całą powierzchnię ciała. Mata do akupresury świetnie sprawdza się do automasażu pleców, brzucha lub karku. Zestaw składa się z samej maty lub maty z poduszką. Taki masaż niweluje spięcia i bóle mięśniowe, ma wpływ na poprawę krążenia krwi. Pomaga osobom, które cierpią na migreny, bóle mięśni (barków, kręgosłupa) oraz bezsenność.
Zalety automasażu
- usprawnione krążenie żylne
- ujędrnienie mięśni i stawów
- samodzielna kontrola nacisku
- bezpłatny masaż bez konieczności czekania w kolejce
- obniżenie poziomu krwi
- zmniejszenie napięcia w miejscu odczuwania bólu
Jak wykonać automasaż?
Do wykonania automasażu przydadzą się wyżej wymienione sprzęty. Przed przystąpieniem do masażu, konieczne jest wcześniejsze, odpowiednie przygotowanie. Ostatni posiłek przed ćwiczeniami należy spożyć co najmniej godzinę przed tak, aby żołądek nie był zbyt obciążony. Następnym krokiem jest pozbycie się rzeczy, które mogą uciskać ciało takich jak zegarek czy pasek. Ruchy powinny odbywać się miarowo, powolnym tempem, w kierunku serca. Jeśli w trakcie automasażu pojawi się ból, należy niezwłocznie przerwać wykonywanie masażu.
Wykonanie prawidłowego automasażu nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności. Efekty, jakie przynosi zapewniają uczucie odprężenia i relaksu każdej porze dnia, bez konieczności wydawania pieniędzy na masaż u profesjonalisty.