Hula Hop - od czego zacząć?
Wystarczy tylko wejść do środka koła, umieścić je na biodrach i kręcić. Ale czy to pomoże? Jest wiele, istotnych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę, zaczynając przygodę z hula hopem.
Hula hop — zabawka każdej małej dziewczynki. „Kto nie wie co to hula hop, ten trąba" - można by rzec. Obecnie obręcze przeżywają swoją drugą młodość. Pełno ich w klubach fitness czy na salach gimnastycznych. Lecz jak prawidłowo z nich korzystać?
Rodzaje hula hop
Planując zakup obręczy do kręcenia, możemy wybierać spośród wielu modeli. Są to m.in.:
- hula hop tradycyjny — używane przez dzieci, ale także polecane osobom uczącym się kręcenia kołem
- hula hop z masażerem — występuje w formie pofalowanej obręczy, jest składany i cięższy od tradycyjnego hula hop
- hula hop z wypustkami — specjalne, regularnie ułożone kuli bardzo dobrze rozbijają tkanki tłuszczowe
- hula hop z wypustkami magnetycznymi — jest to ulepszona wersja poprzedniczki, z zastosowaniem wypustek z magnesami, które m.in. poprawiają przepływ krwi
Hula hop tradycyjne są głównie przeznaczone dla dzieci. Jest to też dobry wybór, jeśli dopiero zaczynam ćwiczyć na hula hop. Obręcze do ćwiczeń fitness zazwyczaj są cięższe i bardziej profesjonalne. Nadają się do ćwiczeń na konkretne partie ciała. Przynoszą widoczne efekty. Zazwyczaj też są składane, co pozwala na łatwy transport i przechowywanie nawet w małej przestrzeni.
Efekty ćwiczeń na hula hop
Dzięki hula hop, wypracujesz:
- smukłą talię
- jędrne uda i pośladki
- płaski brzuch
- zgrabne ramiona
- skórę bez cellulitu
- lepszy przepływ krwi
Podczas ćwiczeń Twoje ciało się zmienia, a Ty nawet tego nie odczuwasz. Kręcąc kołem, wciągasz się w ulubiony serial lub dumasz przy kultowej muzyce. Takie półgodzinne „nicnierobienie" spala nawet 200 kalorii. Większość ludzi obecnie prowadzi siedzący tryb życia. W związku z tym mięśnie otaczające Twój kręgosłup są osłabione. Wkrótce też pojawiają się bóle. Aby się ich pozbyć, zalecane jest właśnie kręcenie hula hopem. Ćwiczenia także oddziałują na wygląd sylwetki. Staje się ona smukła. Z Twojego brzucha znika niechciana oponka, a zamiast tego pojawia się wzmocniony sześciopak. Możesz zapomnieć o tłuszczu lub wałkach wokół brzucha. Skóra na Twoim brzuchu staje się bardziej jędrna i sprężysta. Powodem tego jest masaż obręczą. Ale przede wszystkim, zaletą ćwiczeń na hula hop, jest wyśmienita zabawa. Efekty widoczne są już nawet po 3 tygodniach regularnych treningów.
Ćwiczenia na hula hop
Hula hop wszyscy doskonale pamiętamy z podwórka. Jako dzieci nieraz ścigaliśmy się na czas, kto dłużej utrzyma koło. Jeśli hula hop spadło, niestety przegrywałeś. Od teraz nie musisz mieć takich zmartwień. Wystarczy odpowiednia wiedza i technika. To postawa jest niezwykle ważna. Wystarczą lekko ugięte nogi i biodra wprawione w ruch, które kontrolują obręcz. Aby sobie nie zaszkodzić, na początek zaleca się kilkuminutowe treningi. Podczas wykonywania kolejnych, można stopniowo ten czas wydłużać. Ubiór także jest ważny. Trzeba go tak dostosować, by partia ciała, na której kręci się koło była osłonięta. Istnieje wiele kombinacji ćwiczeń z kołem. Jest to np.:
- kręcenie hula hopem biodrami
- kręcenie hula hopem na jednej nodze
- kręcenie hula hopem na jednej ręce
- kręcenie hula hopem kolanami
Hula hop umożliwia także pracę nad konkretnymi partiami ciała. Przykłady takich ćwiczeń to:
- Ćwiczenia hula hop na biodra
Z lekko ugiętymi nogami, rozstawionymi na szerokości bioder, wciągniętym, lekko wypiętym brzuchem, ułóż koło na biodrach. Rękoma wpraw go w ruch i jednocześnie zacznij kręcić biodrami. Raz w prawo, raz w lewo.
- Ćwiczenia hula hop na uda
Złącz i zegnij kolana. Plecy wyprostuj. W tej pozycji, opierając się o hula hop i spinając mięśnie brzucha i ud, unieś jedną nogę na wysokość ok. 30, 40 cm. Wytrzymaj chwilę w tej pozycji. Zrób ok. 10-15 powtórzeń. Zmień nogę.
- Ćwiczenia hula hop na pośladki
Połóż się na podłodze. Hula hop ułóż na wysokości łydek. Z wyprostowanymi nogami naprzemiennie unoś je i opuszczaj. Musisz przez cały czas pamiętać o plecach. Powinny przylegać do podłoża.
Jak kupić hula hop
Kiedy chcesz kupić hula hop, pod uwagę trzeba wziąć kilka istotnych kwestii. Należą do nich waga hula hop, wielkość oraz wypustki. Optymalną wagą obręczy jest od 1,5 do 2 kg. Te cięższe dokładniej „wbijają" się w Twoje ciało, a co za tym idzie, szybciej modelują sylwetkę. Odpowiednią wielkość koła możesz sprawdzić w łatwy sposób. Wystarczy przystawić obręcz do siebie. Jeśli sięga Ci od podłoża do mniej więcej środka brzucha, jest to hula hop idealne. Za duże koło jest także użyteczne z tego powodu, iż ćwiczy się na nim dużo łatwiej. Mniejsza obręcz wymaga większego wysiłku, co daje lepsze efekty. Każdy model hula hop posiada inną ilość wypustek lub nie ma ich w ogóle. Ich funkcja to masowanie. To ile wypustek wybierzesz, zależy od Twoich potrzeb. Istotny jest także materiał, z którego wykonana została obręcz. Postaw na solidny i dobrej jakości materiał.
Hula hop — dla kogo?
Hula hop może okazać się świetną zabawką dla dzieci, a formą ćwiczeń dla dorosłych. Takie hula hop dla dzieci zazwyczaj jest dużo lżejsze i pozbawione wypustek. Kolorowe, plastikowe obręcze są wśród nich hitem. Często hula hop wybierane jest przez kobiety, które pragną wypracować swoją sylwetkę przed nadchodzącym latem. Jak wiadomo jest to sezon urlopowy, podczas którego lubimy spędzać czas na plażach. Ładna i smukła sylwetka po ćwiczeniach na obręczy przykuje uwagę nie jednej osoby. Zdarza się też i tak, że mężczyźni wybierają ten rodzaj ćwiczeń. Dla nich jest to np. forma rozgrzewki przed treningiem właściwym.
Przeciwskazania do używania hula hop
Kołem nie mogą kręcić osoby:
- po ciąży lub w połóg
- po zabiegach w okolicach brzucha
- mające urazy kręgosłupa
- cierpiące na choroby narządów wewnętrznych
Przed rozpoczęciem każdej aktywności warto skonsultować ewentualne przeciwskazania ze swoim lekarzem.
Czemu po treningu na hula hop mam siniaki?
Następstwem ćwiczeń na hula hop (szczególnie tego z wypustkami) są siniaki w miejscu, gdzie obraca się kołem. Jest to efekty uboczny treningów. Utrzymuje się on do ok. 2 tygodni. Po tym czasie ciało przyzwyczaja się do obręczy i obijania o mięśnie, a siniaki znikają. Z tego też powodu, zalecane jest, aby treningi trwały do 5 minut. Oczywiście wraz z widocznymi postępami, należy odpowiednio wydłużać czas trwania ćwiczeń. Jeśli jednak pojawi się ból, a siniaki nie zniknął, natychmiast należy zaprzestać korzystania z hula hop.
Dlaczego hula hop spada?
Będąc małym dzieckiem, utrzymanie koła nie sprawiało Ci problemów. Teraz, będąc już dorosłym, ciągle spada i nie wiesz jak to zmienić? Najważniejsza jest oczywiście postawa podczas ćwiczeń i dobór sprzętu, co wspomniane zostało już wcześniej. Nie możesz zniechęcić się już na początku. To, że hula hop spada, nie oznacza, że będzie już tak zawsze. Jeśli po kilku próbach udało Ci się utrzymać obręcz, oznacza to, że będzie już tylko lepiej. Ważne jest skupienie, ale przede wszystkim dobra technika i dobranie.
Ćwiczenia z hula hopem są świetną formą aktywności fizycznej. Systematyczne kręcenie kołem szybko przyniesie Ci wymarzone efekty, a przy tym świetnie spędzisz czas np. oglądając ulubiony serial. Powody te ukazują, że warto zacząć przygodę z hula hopem.