Jakie efekty uzyskasz trenując na wioślarzu?
Grupa urządzeń cardio dumnie reprezentowana przez orbitreki, rowerki stacjonarne oraz bieżnie to nie wszystko. Jednym z reprezentantów jest także wioślarz, inaczej nazywany ergometrem wioślarskim. Dlaczego to on jest dziś na świeczniku?
Wioślarz — co to?
Wioślarz jest jednym z urządzeń do ćwiczeń cardio, tak jak zostało to już wcześniej wspomniane. Jego praca do złudzenia przypomina wiosłowanie na wodzie. Ma wiele zalet, m.in. ćwiczenia angażują wiele partii mięśniowych (aż 90%), poprawia wydolność organizmu, ma pozytywny wpływ na pracę serca. Jego małe wymiary i możliwość złożenia (nie we wszystkich modelach) umożliwiają łatwe przechowywanie sprzętu.
Co powinien posiadać dobry wioślarz?
Budowa modelu wioślarza zależna jest od przeznaczenia. Jeśli wioślarz ma być użytkowany w domu to z pewnością będzie on "uboższy" od tego, który znajduje się w klubie fitness czy na siłowni. Jednak są pewnie elementy wspólne. Wioślarz na pewno będzie posiadał:
- wygodne i stabilne siodełko
- wiosła, czyli uchwyty
- specjalne uchwyty na nogi z klamrami
- monitor do kontroli podstawowych parametrów
Wioślarz treningowy — efekty
Efekty, jakie przynosi regularny trening na wioślarzu do ćwiczeń, to:
- wyrzeźbiona sylwetka
- poprawa wydolności oddechowej, układu krwionośnego, ale przede wszystkim pracy serca
- zwiększenie wydajności organizmu w różnych dyscyplinach, np. piłce nożnej lub bieganiu
- uzupełnienie treningów wytrzymałościowych, siłowych, interwałów oraz zajęć rehabilitacyjnych
Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia na wioślarzu?
Przed treningiem sprawdź, czy strój, który masz na sobie, jest wystarczająco wygodny. Sprzęt postaw na równym podłożu, tak aby nie stwarzał potencjalnego niebezpieczeństwa. Ważne jest także odpowiednie rozgrzanie organizmu. Wystarczy kilkuminutowa rozgrzewka, aby zmniejszyć ryzyko potencjalnego urazu lub bolesnych zakwasów.
Na początku ustaw odpowiedni poziom oporu. Dopasuj go indywidualnie do własnych możliwości. To właśnie od oporu zależy jakie rezultaty osiągniesz. Zacznij od przyjęcia odpowiedniej pozycji. Usiądź na siedzisku, ułóż stopy na specjalnie do tego przystosowanych uchwytach. Kolana ugnij, wyprostuj ręce i chwyć uchwyty. Przyciągając uchwyty do siebie, wyprostuj nogi.
Początki bywają trudne, lecz już po kilku treningach "wprawisz się", mięśnie przyzwyczają się do ruchu i będzie Ci zdecydowanie łatwiej. Optymalny czas treningu to minimum 30 minut, lecz na początek wiosłowania wystarczające już będzie 15-20 minut ćwiczeń.
Jakie mięśnie wzmocnisz podczas treningu na wioślarzu treningowym? To przede wszystkim mięśnie nóg oraz rąk. Do pracy zaangażowane są także mięśnie klatki piersiowej i brzucha. Całościowy efekt to wyrzeźbione ciało, smukła sylwetka, pewność siebie i uśmiech na twarzy.
Wioślarz mechaniczny czy magnetyczny?
Wiele osób przed zakupem zastanawia się jaki wioślarz treningowy do ćwiczeń wybrać? Wyróżniamy dwa rodzaje wioślarzy — mechaniczne oraz magnetyczne. Pierwszy jest zdecydowanie tańszy niż model magnetyczny. Praca wioślarza mechanicznego znacznie bardziej przypomina prawdziwe wiosłowanie. Wioślarz ten napędzany jest przy pomocy tłoków hydraulicznych.
Praca wioślarzy magnetycznych jest płynna, co powoduje, że treningi mogą być intensywniejsze i dłuższe. Płynna praca przekłada się na technikę ćwiczeń, która z kolei pomaga zyskać prawidłową technikę ćwiczeń.
Innym rodzajem wioślarza jest wioślarz wodny. Opór wytwarzany jest przez wodę umieszczoną w zbiorniku. Dodatkowe efekty dźwiękowe szumu wody sprawiają wrażenie, jakbyś wiosłował na wodzie.
Wioślarz — przeciwskazania
Jak każde ćwiczenia, tak i te wykonywane przy pomocy wioślarza, nie nadają się dla każdego. Nie jest polecane, aby korzystały z niego osoby cierpiące na bóle kręgosłupa czy z wadami postawy. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem każdej aktywności fizycznej skonsultować to z lekarzem.
Tak wiele zalet wioślarza sprawia, że jest on jednym z ulubionych sprzętów osób dbających o swoją kondycję. Ćwiczenia nie są czasochłonne, a przynoszą wspaniałe rezultaty.