Skakanie na skakance jako trening? Czemu nie?!
Skakanka to dla wielu pierwsze z "profesjonalnych" sprzętów do ćwiczeń. W dzieciństwie na każdej przerwie można było znaleźć dziecko, które przeskakuje przez linę. Jest to także doskonałe narzędzie do treningów dla bardziej zaawansowanych sportowców.
Zalety skakania na skakance
Skakanka jest używana nie tylko do rozgrzewki, ale może być także wykorzystana do treningu właściwego. Jest mała, więc łatwo jest przenosić ją z miejsca na miejsce. Ćwiczenia wymagają jednak wydzielenia większej przestrzeni, tak aby nie uszkodzić rzeczy, które znajdują się w okolicy lub nie uderzyć kogoś w pobliżu. Zakup skakanki nie jest dużym wydatkiem. Łatwo jest znaleźć skakankę dobrej marki za niedużą kwotę.
Skakanka - efekty
Wiele ćwiczących decyduje się na trening na skakance ze względu na efekty takie jak:
- szybkie chudnięcie
- lepsza wydolność oddechowa oraz kondycja
- poprawiona koordynacja ruchowa
- wzmocnienie mięśni, szczególnie ramion, ud i pośladków
- mocniejsze stawy
- zmniejszony cellulit
Rodzaje skakanek
- skakanka z tworzywa PVC
- skakanka stalowa
- skakanka skórzana
- skakanka aluminiowa
- skakanka łożyskowa
- skakanka regulowana
- skakanka z dodatkowym obciążeniem
Czy długość skakanki jest ważna?
Tak. Za długa skakanka może się plątać, natomiast ta za krótka uniemożliwia skakanie. Większość modeli jednak ma regulowaną długość - należy wziąć do ręki oba uchwyty i stanąć na środku liny. Najbardziej optymalną długość uzyskuje się gdy uchwyty znajdują się na wysokości pach użytkownika. Wtedy pewne jest, że skakanka jest odpowiednio dopasowana.
Jak prawidłowo wykonywać podskoki na skakance?
W każdym treningu istotną rolę odgrywa prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń. Tak też jest w przypadku skakania na skakance. Utrzymanie prawidłowej pozycji jest dość istotne. Skoki wykonuj na palcach, z utrzymaniem prostej sylwetki. Brzuch trzymaj napięty, ugięte łokcie blisko tułowia z nadgarstkami odchylonymi w bok. Na początku konieczne jest opanowanie podstawowej techniki skakania na skakance obunóż. Potem można stosować inne, ciekawe techniki.
Najbardziej znane techniki skakania
Technik skakania na skakance jest wiele. Te najbardziej znane to:
- skakanie obunóż
- skakanie na jednej nodze
- skakanie naprzemienne (raz jedna noga, raz druga)
- skakanie z obrotem liny podczas skoku
- skakanie do tyłu
- wysokie wyskoki
Trening na skakance może być świetną rozrywką i sposobem na trening w jednym. Wystarczy puścić swoją ulubioną piosenkę i trenować!