Skakanka - dla dzieci i dorosłych
Wraz z wchodzeniem w dorosłość zapomnieliśmy, czym jest skakanka. Wielu ludzi kojarzy ją z zabawą dla dzieci. Nie jest to jednak do końca prawda. Skakanka stała się nieodłącznym elementem treningów profesjonalnych sportowców, np. bokserów. Warto wziąć pod uwagę tę aktywność fizyczną niezależnie od tego, czy chcemy schudnąć, czy wzmocnić mięśnie.
Kto może używać skakanki?
Skakać na skakance może każdy — dziecko i dorosły. Skakanki dla dzieci są lżejsze. Wykonane są z miękkiego materiału. Doskonale wypracowują u dziecka koordynację ruchową i kondycję. Ćwiczenia na skakance dla dzieci nie są zbyt wymagające. Często wykorzystywane są też na zajęciach wfu. Dorośli wybierają tę formę sportu ze względu na efekty, jakie można uzyskać. Szczególnie wybierany jest przez kobiety. Ćwiczenia ładnie modelują ciało, dodają lekkości i gracji. Profesjonalne skakanki są dużo cięższe od innych modeli. Przykładem są skakanki bokserskie. Dzięki nim ćwiczący jest w stanie osiągnąć większe efekty w krótszym czasie. Wybierane są przez tancerzy, zawodników MMA, bokserów i crossfitowców.
Przeciwskazania do ćwiczeń na skakance
Na skakance nie powinny ćwiczyć osoby, które cierpią na:
- dużą nadwagę
- schorzenia związane ze stawami i kośćmi
- kontuzje kolan
- problemy z równowagą
Ćwiczenia na skakance — zalety
Efekty, jakie dają ćwiczenia na skakance to:
- zrzucenie zbędnych kilogramów
- poprawa koordynacji ruchowej i wydolności oddechowej
- wzmocnienie mięśni pośladków, ud, łydek i ramion
Skakanka jest tanim i łatwo dostępnym sprzętem. Przechowywanie jej nie stanowi problemu ze względu na to, że sprzęt jest mały i kompaktowy. Należy jednak pamiętać o tym, aby podczas ćwiczeń wygospodarować sobie odpowiednio dużą powierzchnię. Bardzo łatwo jest zaczepić liną o meble lub wartościowe pamiątki. Skakanka może być stosowana do treningu właściwego, rozgrzewki lub po treningowego rozciągania.
Rodzaje skakanek
Kupując skakankę, powinniśmy wziąć pod uwagę, do jakiego treningu będzie ona potrzebna. W zależności od tego, do wyboru mamy wiele modeli.
Rodzaj skakanki |
Do czego? |
skakanka z PCV | na początek, aby nauczyć się prawidłowej techniki |
skakanka z łożyskami | do treningów crossfit |
skakanka z obciążeniem | w pracy nad budową klatki piersiowej i ramion |
skakanka szybkościowa | używana w intensywnych treningach |
Poza wyżej podanym podziałem skakanki różnią się między sobą także materiałem, z którego wykonano linę. Może to być:
- skakanka z aluminium
- skakanka ze skóry
- skakanka metalowa
- skakanka z rzemienia
Najcięższa z nich, metalowa, polecana jest profesjonalistom. Świetnie nadaje się do treningów bokserskich lub crossfitowych.
Skakanka — jak ćwiczyć?
Technika używania skakanki jest bardzo prosta. Z pomocą nadgarstków i przedramion, obracamy liną dookoła. Kiedy znajdzie się przed naszymi nogami, wystarczy podskoczyć, a lina przechodzi dalej. Początkowo, skaczmy obunóż. Po wprawieniu się w technikę można wykonywać przeróżne kombinacje, np. skakać na jednej nodze, robić wypady ze skakanką lub przeskakiwać z nogi na nogę. Zaleca się, aby skakać na skakance codziennie, po 30 minut. Na początek, jednak kiedy kondycja jest słabsza, trening trzeba odpowiednio dopasować do własnych możliwości. Najlepiej skrócić go do 10 minut. Istotne jest także podłoże, na którym wykonane są podskoki. Musi być ono stabilne i równe. Nie może powodować ślizgów lub upadków. Należy również wziąć pod uwagę obuwie. Podczas wykonywania ćwiczeń na skakance, nie tylko ręce są wprawiane w ruch, ale nasze stopy też aktywnie pracują. Sztywna podeszwa prawidłowo ochroni stopy przed ewentualnym urazem. Równie istotna jest technika skakania. Podczas wykonywania treningu na skakance pamiętaj o tym, aby:
- wciągnąć brzuch
- utrzymać prawidłową postawę ciała
- ugiąć łokcie i trzymać je blisko ciała
- skoki wykonywać na palcach
Jak kupić dobrą skakankę do treningów?
Przed zakupem właściwej skakanki, trzeba wziąć pod uwagę:
- długość
- wagę
- uchwyt
Długość skakanki jest bardzo istotna. Za krótka uniemożliwi nam skakanie, a za długa spowoduje, że lina będzie zaczepiać o nogi. W prawidłowo dobranej skakance, przydeptując centralny punkt liny i maksymalnie ją napinając, uchwyty powinny sięgać wysokości pach. Jednak część skakanek pozwala na regulację długości np. poprzez ucięcie. Modele skakanek o cięższej wadze polecane są osobom trenującym profesjonalnie np. tancerzom. Przed zakupem warto sprawdzić też, czy uchwyty nie uwierają i są wygodne. Zazwyczaj wykonane są z drewna, metalu, plastiku lub specjalnej pianki. Powinny być antypoślizgowe.
Jedną z najprzyjemniejszych form aktywności fizycznej jest skakanie na skakance. Dobrze wpływa na rozwój dziecka, jak i dorosłego czy profesjonalnego sportowca. Dodatkowo jest to tani sprzęt dostępny dla każdego. Wystarczy tylko mieć trochę miejsca i chęci do ćwiczeń.