Bieg w parku czy na bieżni?
Osoby, które zaczynają bieganie, często zastanawiają się nad wyborem odpowiedniego miejsca na trening. Wiele z nich do końca nie wie, czy lepsze jest bieganie na świeżym powietrzu, czy na bieżni w domowym zaciszu. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety.
Zalety biegania na bieżni
Zdecydowaną zaletą używania bieżni jest pokonanie kilku, kilkunastu kilometrów bez konieczności wychodzenia z domu. W ten sposób użytkownik dba o swoje, tak ważne teraz, zdrowie. Nie ma też potrzeby zamartwiania się tym, że jesteśmy obserwowani przez innych biegaczy lub przechodniów. Regularne użycie bieżni wspomoże pracę serca i proces zrzucania zbędnych kilogramów. Atutem jest także płaska powierzchnia, bez nierówności. To ma wpływ na bezpieczeństwo i ewentualne nabywanie kontuzji. Bieganie na bieżni nie powoduje problemów ze stawami, więc nadaje się dla osób, które cierpią na różne schorzenia. Ułatwieniem dla osób wracających do sprawności lub rehabilitujących się jest poręcz — nie zaleca się jednak używać jej zbyt często. Powoduje to zaburzenie prawidłowego chodzenia lub biegu na bieżni. Maszerując szybszym tempem, co zapewnia bieżnia, z łatwością można coś „dorzucić” do ćwiczeń — mogą to być hantelki lub kettlebelle.
Wady używania bieżni
Tak jak każdy sprzęt, bieżnia też nie jest pozbawiona wad. Długotrwałe użytkowanie jej w zamkniętym pomieszczeniu może przyprawić użytkownika o nudę. Warto od czasu do czasu zrobić "rundkę" w parku lub lesie z przyjaciółką czy partnerem. Ograniczeniem jest prędkość bieżni. Nie ma możliwość, aby pobiec na niej szybko, sprintem. Jest to jeden z powodów, dla którego wybierana jest przez osoby początkujące, pragnące najpierw zbudować swoją kondycję w domu. Bieżnia jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli w naszym mieście lub okolicy przekroczony jest poziom zanieczyszczeń w powietrzu, tzw. smogu. Wybór bieżni zabezpieczy nas przed potencjalnym zagrożeniem dla naszego zdrowia.
Zalety biegania na zewnątrz
Biegając na świeżym powietrzy, zawsze możemy wybrać swoją ulubioną trasę do przebiegnięcia. Może to być las, pobliski park lub specjalna trasa przeznaczona dla osób uprawiających jogging. To sprawia, że podczas biegu mniej się nudzimy. Przy okazji tych wszystkich zalet, budujemy własną sprawność fizyczną, dotleniamy wszystkie komórki w organizmie. Taki bieg z pozoru jest również źródłem wypoczynku i relaksu. Zmieniająca się nawierzchnia wzmacnia kondycję i wytrzymałość biegacza.
Wady biegania na świeżym powietrzu
Bieganie łączy się z zakupem specjalnego sprzętu, m.in. butów, stroju czy specjalnej bielizny. To generuje koszty, na które często nas nie stać. Nierówne powierzchnie na ścieżkach mogą powodować występowanie kontuzji, a twarda powierzchnia powodować bóle stawów i pleców. Aby się tego ustrzec, wymagana jest odpowiednia technika i przygotowanie. Przeszkodą są także nie zawsze sprzyjające warunki atmosferyczne. Ciężko jest biegać, gdy na zewnątrz panuje srogi mróz lub ulewa.
Bieganie na bieżni lub na świeżym powietrzu ma mocne i słabe strony. Najlepiej jest połączyć obie te aktywności dostarczając urozmaicenia do codziennego treningu. To na pewno sprawi, że i my, i nasz organizm nie będzie się nudził.