Fit Ball - trening na piłce gimnastycznej
Piłka gimnastyczna może służyć do podskoków, siedzenia lub ćwiczeń. Do popularnych zajęć fitness z użyciem piłki gimnastycznej możemy zaliczyć fit ball — energiczne zajęcia fitness. Celem ćwiczeń jest rozciągnięcie i wzmocnienie wielu partii mięśniowych. Jak wygląda taki trening? Jakie korzyści przynosi? Jakie ćwiczenia fitball wykonywać?
Na czym polegają ćwiczenia fitball?
Do ćwiczeń fitball wykorzystuje się duże i małe piłki fitness. Podczas treningu do pracy zaangażowane są mięśnie rąk, pośladków, klatki piersiowej i brzucha. Jak każde ćwiczenia, fit ball zaczyna się od lekkiej rozgrzewki. Trening na piłce gimnastycznej polega na próbie utrzymania równowagi i balansowaniu ciałem. Na koniec wykonujemy sesję ćwiczeń rozciągających, które mają zapobiec powstawaniu zakwasów.
Jak dobrać piłkę do fitball?
Dobór odpowiedniej piłki do zajęć fit ball jest bardzo ważny. Nie powinna być za miękka ani za twarda, ale dobrze napompowana. Odpowiednio dobrana piłka gimnastyczna to prawidłowo wykonane ćwiczenia i ochrona przed kontuzją. Wybór wielkości piłki zależy od wzrostu użytkownika. Najmniejsza średnica piłki to 55 cm — nadaje się dla osób o wzroście pomiędzy 150 - 165 cm. Dla wyższych (165-75 cm) polecana jest piłka o średnicy 65 cm. Piłki o średnicy 75 cm są idealne dla osób ze wzrostem 175-185 cm. Osoby mierzące powyżej 185 cm powinny wybrać piłkę o średnicy 85 cm.
Fitball — dla kogo?
Ćwiczenia fit ball zalecane są dla każdego. Nie wymagają specjalnego przygotowania. Fitball może okazać się pomocny szczególnie osobom, które mają problemy z kręgosłupem lub na co dzień nie podejmują się żadnej aktywności fizycznej. Takie ćwiczenia są doskonałą alternatywą dla aktywnych ciężarnych lub świeżo upieczonych mam. Ćwiczenia na piłce fitball pomagają w bólach, które mogą pojawić się podczas ćwiczeń np. wzmacniających. Ćwiczenia wpływają na równowagę, dlatego polecane są także osobom jeżdżącym na nartach lub uprawiającym snowboarding. Należy jednak pamiętać, aby przed rozpoczęciem aktywności fizycznych, skonsultować to z lekarzem.
Jakie efekty przynosi trening fitball?
Pierwsze efekty treningów na piłce są zauważalne bardzo szybko. Pierwszy z nich to wysmuklona sylwetka, jędrniejsze ciało i skóra. Znacznie zmniejsza się ból kręgosłupa. Ćwiczenia poprawiają równowagę i pomagają przy problemach z błędnikiem. Do pracy zaangażowane są także mięśnie głębokie odpowiedzialne m.in. za utrzymanie prawidłowej postawy. Dzięki ćwiczeniom fitball nasze ciało będzie rozciągnięte, wzmocnione i wdzięczne.
Ćwiczenia fit ball
Ćwiczenia na piłce gimnastycznej są proste. Każdy jest w stanie je wykonać bez problemu. Najważniejsza jest technika i zaangażowanie w trening. Przykładowe ćwiczenia to:
- unoszenie nóg na piłce — w pozycji siedzącej (na piłce) i wyprostowanymi plecami unosimy raz prawą, a raz lewą nogę przytrzymując ją ok. 5 sekund nad ziemią
- unoszenie miednicy — w pozycji leżącej układamy piłkę pod łydkami i w takiej pozycji unosimy miednicę do góry prostując biodra
- grzbiet na piłce — w pozycji leżącej na piłce, która znajduje się pod naszym brzuchem, opieramy dłonie na ziemi, tuż przed piłką. Przy użyciu mięśni pleców i pośladków, unosimy nogi do góry, tworząc jedną linię z resztą tłowia
- pompki — w pozycji do klasycznych pompek, układamy stopy na powierzchni piłki, napinamy mięśnie i unosimy się do góry, tworząc deskę. Z takiej pozycji wracamy do początku, uginając ręce w łokciach, przybliżając klatkę piersiową do podłoża
Fitball to ćwiczenia uniwersalne. Przypadną do gustu każdemu. Aktywność fizyczna to nie tylko troska o ciało, ale także o umysł. Wykonując ćwiczenia, organizm wytwarza endorfiny, hormony szcześcia, dzięki którym z łatwościa zapominamy o stresie i problemach. Tak też jest w przypadku ćwiczeń fitball, które nie wymagają specjalnych przygotwań, ale dają niesawite efekty.